Topinambur – słonecznik bulwiasty – kiedy i jak sadzić.

topinambur sadzenieTopinambur czyli słonecznik bulwiasty to roślina łatwa w uprawie. Po spełnieniu kilku jej wymagań można cieszyć się z obfitych plonów. Topinambur to bylina – plony można zbierać wiele lat, a jedyne, czego można się obawiać to jej inwazyjne rozprzestrzenianie się po ogrodzie.

Kiedy i jak sadzić topinambur

Bulwy słonecznika sadzimy w marcu i kwietniu na głębokości 10 – 15 cm, co 30 cm w rzędzie. Rozstaw rzędów co 1,5 m. Przed posadzeniem należy podzielić bulwy – bulwa do sadzenia powinna mieć wielkość kurzego jaja. Nie przesadź z ilością – topinambur dobrze plonuje, mocno się rozrasta, zabiera innym roślinom wodę i składniki mineralne z gruntu i zacienia ogród.

Stanowisko czyli gdzie sadzić topinambur

Topinambur preferuje stanowisko słoneczne i wilgotną glebę. Słonecznik bulwiasty możemy sadzić zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Sadząc roślinę w gruncie należy pamiętać o jej inwazyjnym rozrastaniu się. By ograniczyć tą inwazyjność, można bulwy sadzić w kosze wkopane w ziemię.

2 komentarze

  1. AnetaK pisze:

    Topinambur rośnie dziko w wielu miejscach: na polach (tych nie uprawianych), przy działkach więc można sobie trochę wykopać. Jak dla mnie ma ciekawy smak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *