Krokusy – sadzenie, wymagania.

Krokusy – jak sadzić, kiedy sadzić, jak uprawiać.

Szafran, popularnie nazywany krokusem nadaje się zarówno do uprawy na rabatach, na trawnikach, jak i dopędzenia w donicach. Krokusy należą do pierwszych wiosennych kwiatów. Kwitną w kolorach fioletu, bieli i żółci.Wyróżniamy dwie grupy krokusów: krokusy botaniczne i krokusy ogrodowe. Kwiaty krokusów botanicznych są mniejsze i delikatniejsze w porównaniu z mieszańcami ogrodowymi. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian krokusów np. “Pickwick”, “”Haarlem Gem”, “Jeanne d’Arc”, “Harald”, “Peter Pan”, “Vanguard”, “Flower Record”.

Krokusy – sadzenie – kiedy sadzić? – jak sadzić?

Krokusy sadzimy we wrześniu do płaskiego pojemnika wypełnionego mieszanką kompostu, piasku i mączki kostnej. Pojedyncze bulwy sadzimy na głębokość 5-10 cm. w rozstawie ok. 10 cm. Obficie podlewamy. Donicę ustawiamy w ciemnym miejscu w temperaturze 5 st. C na przynajmniej 2 miesiące. Na 3 tygodnie przed planowanym kwitnieniem donicę przenosimy do jasnego i cieplejszego miejsca (ok. 15 st. C). Podlewamy. Po kwitnieniu czekamy aż liście całkowicie zżółkną.

Jeśli krokusy uprawiamy na trawniku, koszenie trawy można rozpocząć dopiero po zżółknięciu ich liści. W przeciwnym wypadku rośliny nie zakwitną w następnym roku.

Krokusy – wymagania.

Krokusy są łatwe w uprawie – mało wymagające i odporne na choroby. Głównymi szkodnikami są myszy i nornice, które chętnie zjadają cebulki. Skuteczną ochroną jest sadzenie cebulek do specjalnych, plastikowych koszyków. Krokusy preferują stanowisko słoneczne lub półcień.

Krokusy – rozmnażanie.

Po zakończeniu wegetacji cebulki można wykopać i oddzielić bulwy przybyszowe od matecznych. Cebule przechowujemy w suchym i chłodnym pomieszczeniu do kolejnego sadzenia we wrześniu. Kupując bulwy krokusów należy zwrócić uwagę na ich stan by wraz z bulwami nie przynieść do naszego ogródka chorób grzybowych. Nie kupujemy bulw miękkich, uszkodzonych i zapleśniałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *