Kalafior, kalarepa – uprawa,sianie,sadzenie.

W artykule: Uprawa kalafiora i kalarepy. Kiedy siać? Jak siać? Kiedy sadzić? Jak sadzić? Pielęgnacja.

Sianie kalafiora i kalarepy – Jak siać, kiedy siać?

Kalafior i kalarepę siejemy do skrzynek lub doniczek w marcu na zbiór letni lub w czerwcu na zbiór jesienny. Nasiona wysiewamy do ziemi inspektowej w odległości ok. 3 cm od siebie, przykrywamy niewielką ilością ziemi (trzykrotność wielkości nasionka) i zraszamy wodą starając się nie wypłukać nasion. Skrzynki stawiamy na ciepłym i słonecznym parapecie. Sadzonki są wrażliwe na brak światła ale jako dorosłe rośliny mogą rosnąć nawet w półcieniu.

Kalafior, kalarepa – sadzenie do gruntu. Jak sadzić, kiedy sadzić?

Przed sadzeniem rozsady przeprowadzamy jej selekcję. Sadzonki nie mogą być zbyt wyrośnięte. Lepiej sadzić rośliny mniejsze niż zbyt duże. Najlepiej przyjmują się sadzonki z doniczek, takie sadzonki łatwiej się także sadzi. Jeśli sadzonki są wyrywane z ziemi, należy zwrócić uwagę na jakość korzeni – korzenie mają mieć jasną barwę i nie mogą być połamane. Pod osłonami (folie, szklarnie) kalafior i kalarepę sadzimy w kwietniu. Do gruntu bez osłon wysadzamy rośliny w drugiej połowie maja (na zbiór letni) lub w sierpniu (na zbiór jesienny). Kalafior to roślina “dnia krótkiego” więc lepsze plony osiągniemy jesienią niż latem. Odpowiedni rozstaw sadzonek to ok. 25×25 cm (kalarepa) i 60×60 cm (kalafior). Kalafior i kalarepę wysadza się po pierwsze liście czyli nieco głębiej niż rosły poprzednio. Należy zwrócić uwagę także na sąsiedztwo roślin:

  • Dobre sąsiedztwo dla kalarepy: seler, sałata, szpinak, por, groch
  • Dobre sąsiedztwo dla kalafiora: sałata, seler, ogórek
  • Złe sąsiedztwo dla kalarepy: kapusta, cebula
  • Złe sąsiedztwo dla kalafiora: marchew, pietruszka, pomidor, truskawki, cebula

Rozsadę sadzimy do wilgotnej ziemi, w dzień pochmurny, w godzinach popołudniowych. Po posadzeniu obficie podlać. Po zawiązaniu główek kalafiora (tzw. róże) łamiemy jeden jego liść i przykrywamy nim róże. Zapobiegnie to żółknięciu róży. Podczas wzrostu kalafiory i kalarepę należy często podlewać, brak wody odbije się na jakości warzyw. Wymagania nawozowe są niewielkie, przy próchniczej glebie nawet niekonieczne.

Na zdj. powyżej bielinek kapustnik – szkodnik warzyw kapustnych. Szczególnie niebezpieczny dla roślin młodych. Żywi się liśćmi roślin i zanieczyszcza je odchodami. Rośliny należy chronić gęstymi siatkami lub opryskami chemicznymi.

4 komentarze

  1. Lutka pisze:

    kalafior potrzebuje dużo miejsca. Mi często robaki atakowały kalafiora. Jak pozbyć się robaków na kalafiorze? Czy są jakieś ekologiczne środki? Chemii nie chcę stosować u siebie na działce.

    1. TESTER pisze:

      Ja zbieram robaki ręcznie, nie stosuję oprysków

    2. Kamil. B pisze:

      Pani Lutko!, czy kalarepy też dostają często robaków? Czy jednak są bezpieczniejsze na takie zagrożenia. Właśnie zastanawiam się nad takimi uprawami z własnego zagonka ziemi. Tylko kalafiora nie lubię, ale kalarepa jest jak najbardziej smaczna. Czy ona też może być narażona na chordy żarłocznych robaków? Jeśli tak to czym zabezpieczyć własne plony.

      1. TESTER pisze:

        Panie Kamilu, ja na kalarepie jeszcze nie widziałam robaków. Nie pryskam niczym i te chordy żarłocznych robaków trzymają się z daleka od mojej kalarepki. Ja tak bardzo lubię kalarepkę, że zjadam ją zanim robaki zorientują się gdzie rośnie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *