Jak rozmnożyć truskawki.

Uprawa truskawek jest łatwa a owoce przy odpowiednim doborze odmiany, kosztować można od wiosny aż do późnej jesieni. Truskawki i poziomki ze względu na ich pyszny i słodki smak to owoce, które chętnie uprawiają dzieci.

 

Truskawki, poziomki – sadzenie, przesadzanie. Kiedy sadzić?  Jak sadzić?

Kupuj sadzonki o silnym systemie korzeniowym. Sadzenie truskawek i poziomek rozpoczyna się w kwietniu, do ziemi, która jest już ogrzana od słońca. Po wyjęciu sadzonek z doniczek, skróć korzenie nożycami do 15 cm. Sadź rośliny tak, by przykryć ziemią wszystkie korzenie, ale by nie zakryć nasady liści z pąkami. Sadzonki sadzi się w rozstawie ok. 50 cm od siebie. Ziemię dobrze podlać i wyściółkować. Przed posadzeniem truskawek, na ziemi można rozłożyć ciemną folię lub agrowłókninę a w wyciętych otworach dopiero sadzić krzaki truskawek. Folia uniemożliwi rozwój chwastów, sprawi, że ziemia będzie dłużej wilgotna a jej czarny kolor będzie przyciągał promienie słońca. Poziomki mogą być uprawiane także w doniczkach.

Truskawki – rozmnażanie.

Wszystkie odmiany truskawek i poziomek tworzą rozłogi na których powstają okazy potomne. By pozyskać sadzonki, najsilniejsze okazy potomne przymocuj do ziemi drucikami i przysyp ziemią na wysokość ok 1 cm. Po 2 miesiącach można je wykopać i oddzielić od rośliny macierzystej.

Truskawki – wymagania:

  • truskawki wymagają stanowiska słonecznego, poziomki dobrze owocują także w półcieniu
  • podłoże lekkie, wilgotne
  • rozstaw 40-60 cm
  • nawożenie nawozem płynnym pełnoskładnikowym po pierwszym zbiorze

Odmiany truskawek.

  • odmiany jednokrotnie owocujące: Elvira (wczesne), Bogota (późne)
  • odmiany powtarzające owocowanie: Kama, Selva (bardzo plenna), Ostara (świetna na mrożonki)
  • poziomki: Rugia, Alexandria, Sweetheart

Która odmiana truskawek najlepsza? Polecam odmianę Kama – owocuje dwukrotnie, wczesny początek owocowania, owoce ciemnoczerwone, średniej wielkości ale bardzo smaczne, łatwa w uprawie, dość odporna na choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *