Jak i kiedy sadzić grzybienie? Sadzenie lilii wodnych.

Grzybienie zwane także liliami wodnymi to efektowne ozdoby jezior i oczek wodnych. Rośliny te pomagają utrzymać czystość wody gdyż ich duże liście rzucając cień ograniczają ilość glonów.

 

Jaką odmianę wybrać?

Kupując grzybienie należy wybierać odmiany polecane odpowiednio do małych, średnich lub dużych zbiorników. Do sadzenia na głębokości 30-50 cm odpowiednie będą odmiany np: James Brydon (kolor wiśniowoczerwony), Alba (kolor biały), Princess Elizabeth (kolor różowy). Do sadzenia na głębokości 80-100 cz odpowiednie będą odmiany: Escaboucle (kolor czerwony), seria Marliacea (kolory białe, różowe i czerwone). Stanowisko sadzenia powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Tylko niektóre gatunki kwitną w półcieniu np. Rosea, seria Marliacea.

Kiedy sadzić grzybienie?

Grzybienie sadzimy od wiosny do końca lata. Posadzone jesienią mogłyby się nie zdążyć ukorzenić przed nadejściem mrozów.

Jak sadzić lilie wodne?

Lilie wodne są roślinami strefy wody głębokiej. Bulwa rośnie na dnie a liście pływają po powierzchni wody. Grzybienie najlepiej sadzić w koszach specjalnie do tego dostosowanych. Kosze to plastikowe, ażurowe pojemniki różnej wielkości, można je kupić w centrach ogrodniczych. Wielkość kosza dobieramy do siły wzrostu sadzonej odmiany.

Dno kosza wykładamy kawałkiem juty i wsypujemy ziemię. Sadzimy bulwy grzybieni tak, by ich górna część z pąkami znalazła się ok. 5 cm poniżej krawędzi pojemnika, po czym dosypujemy ziemię. Pąki muszą pozostać powyżej poziomu podłoża. Bulwę mocno podlewamy i umieszczamy delikatnie  na dnie zbiornika wodnego.

Zimowanie

Grzybienie rosnące w dużych zbiornikach wodnych przezimują pod lodem. Spuszczenie wody i okrycie roślin jest konieczne, gdy rosną one w małych pojemnikach np. w beczkach, misach. Odmiany wrażliwe na mróz należy przenieść do pomieszczeń o temperaturze powyżej 5 st C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *