Szparagi – uprawa. Jak sadzić, kiedy sadzić szparagi?

Szparagi cenione są za delikatne, wykwintne w smaku pędy zwane wypustkami. Prócz walorów smakowych, od wieków szparagi stosowane były jako lekarstwo. Pomagają w leczeniu zapalenia dróg moczowych, kamicy nerkowej oraz problemów z wątrobą. W uprawie uzyskać możemy szparagi białe lub szparagi zielone. Szparag biały to część pędu, która znajduje się pod powierzchnią ziemi, szparag zielony (delikatniejszy) to pęd, który wyszedł ponad powierzchnię ziemi.

 

Szparagi – wymagania, stanowisko.

Szparagi wymagają stanowiska słonecznego, gleby niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej i wilgotnej ale nie podmokłej, pH od 6,5 do 7,5. Uprawę utrudnia gleba gliniasta i kwaśna. Jeśli gleba jest kwaśna, należy ją zwapnować jesienią w roku poprzedzającym sadzenie. Miejsce pod szparagi powinno być dokładnie odchwaszczone. Jesienią, przed sadzeniem, nawozi się ziemię obornikiem lub kompostem.

Szparagi – sadzenie. Jak sadzić? Kiedy sadzić?

Szparag jest warzywem wieloletnim, jego uprawa może trwać nawet 10 lat a pierwsze plony zbieramy po dwóch latach od posadzenia kłączy.

Szparagi możemy uprawiać z nasion lub z karp (karpy uzyskujemy z nasion). Produkcja karp jest dość trudna i czasochłonna więc lepiej kupić je w szkółce ogrodniczej.

Do sadzenia karp przystępujemy wiosną, w połowie kwietnia. Szparagi sadzimy w rzędach, najlepiej jeśli rzędy przebiegają w kierunku północ-południe. Zasady sadzenia:

  • odległość rzędów od siebie – 150 cm,
  • odległość karp od siebie w rzędzie – 40 cm,
  • głębokość sadzenia – 25 cm

W każdym rzędzie wykop dołek o głębokości 30 cm i szerokości 30 cm. W dołku usyp wałek ziemi (wys ok 5 cm). Karpę kładziemy na usypanym wałku a korzenie rozkładamy wokół niego. Po rozłożeniu korzeni przysypujemy je warstwą ziemi grubości ok 10 cm ponad najwyższym pąkiem. Tak posadzona rozsada wyda pędy już na koniec maja. W momencie, gdy ukażą się wypustki należy usypać wały z ziemi nad rzędami posadzonych roślin. Ma to na celu wybielenie wypustek. W pierwszym roku plonowania usypuje się wał wysokości 20 cm, w kolejnych latach 25-30 cm. Usypaną ziemię wygładzamy.

Szparagi – zbiór

Pękanie ziemi w rzędach będzie oznaczało moment wybijania wypustek. Odgarnia się ją wtedy i ostrym nożem wycina wypustki, tak by nie uszkodzić karpy. Po wycięciu wypustek ponownie usypujemy wał ziemi i wygładzamy. Można także zbierać wypustki zielone, co jest łatwiejsze. Wypustki wycinamy ostrym nożem, gdy osiągną ok 15 cm wysokości. Cięcie musi być ok 2 cm pod powierzchnią ziemi. Okres zbiorów nie powinien przekraczać 8 tygodni.  Przez pierwsze dwa lata unikamy zbiorów. Późną jesienią zaschnięte pędy ścina się tuż przy ziemi, gdyż mogą się na nich znajdować zarodniki grzybów.

Szparagi – przechowywanie

Szparagi najlepiej smakują zaraz po zbiorach. Bobrze przechowują się w temperaturze 0 st C, przy wilgotności ponad 90 %. Można je mrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *