Język teściowej (wężownica) – najlepszy kwiat do sypialni

Język teściowej znany też jako szable teściowej, języki teściowej, ośle uszy lub wężownica to urodziwy kwiat o nazwie sansewieria (Sansevieria), który można spotkać w różnych odmianach w większości domów. Zachwyca swoją urodą, posiada grube, sztywne, podłużne i wielobarwne liście a do tego nie jest wymagający.

Język teściowej – dlaczego warto go mieć. Prócz tego, że kwiat ten pięknie się prezentuje, to ma właściwości prozdrowotne. Według ekspertów NASA język teściowej jest jednym z najlepszych “producentów” tlenu. Potrafi oczyszczać powietrze z toksycznych i rakotwórczych substancji – amoniaku, ksylenu, benzenu, formaldehydów. Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu wychwytują toksyny zawarte w farbach, klejach i meblach oraz poprawiają wilgotność powietrza.

Sansewieria to doskonała roślina do sypialni ponieważ w nocy, w wyniku fotosyntezy pochłania dwutlenek węgla nie zużywając do tego tlenu. Świetnie sprawdzi się w domach, w których przebywają alergicy lub w mieszkaniach, które znajdują się na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza.

Język teściowej – pochodzenie i odmiany

Sansewieria swoją nazwę zawdzięcza od nazwy miejscowości Sanseviero a do Europy przywiózł ją włoski arystokrata. Wężownica w naturalnych warunkach rośnie głównie w Afryce i Azji, gdzie uważana jest za chwast. Kwiat język teściowej to zimozielony sukulent z rodziny agawowatych, spokrewniony z draceną. Roślina tworzy pełzające pod ziemią kłącza, z których wypuszcza sztywne, ostro zakończone, mieczowate liście w których magazynuje wodę.

Znanych jest około 70 gatunków sansewierii jednak najpopularniejszą odmianą jest Sansewieria Gwinejska (Sanswvieria Trifasciata). W obrębie tego gatunku najpopularniejsze są formy Black Gold, Moonshine i Laurentii.
Innym poszukiwanym gatunkiem jest Sansewieria Cylindryczna (Sansevieria Cylindrica) znana jako walcowata. Roślina ta ma smukłe liście, które są czasami zaplatane w warkocze.
Kolejnym znanym gatunkiem jest Sansewieria Bacularis, która po zapewnieniu odpowiednich warunków zakwitnie liliowymi kwiatami.

Język teściowej – jak podlewać

O języku teściowej mówi się czasami, że jest “żelazną rośliną”. To idealny kwiat doniczkowy dla początkujących miłośników roślin jak i dla tych ciągle zabieganych.

Jest jedną z roślin najbardziej odpornych na choroby i niekorzystne warunki takie jak brak wody czy światła. Jako sukulent preferuje suszę, w swoich liściach magazynuje wodę i potrafi ją oszczędzać. Bez kropli wody może wytrzymać nawet kilka miesięcy.

W okresie letnim optymalnym podlewaniem są odstępy 2-tygodniowe. Zimą zaś można ograniczyć podlewanie do przerw 3-tygodniowych. Trzeba pamiętać, że lepiej zapomnieć o podlewaniu niż podlewać zbyt często. Po podlaniu rośliny należy wylać wodę gromadzącą się w podstawce. Gdy dojdzie do przelania języka teściowej, jej liście stają się miękkie i żółte a korzenie zaczynają gnić.

Język teściowej – jakie stanowisko najlepsze

Wężownica najlepiej rośnie w miejscach z rozproszonym światłem bądź lekko zacienionych. W pełnym słońcu może dojść do poparzenia liści natomiast w pełnym cieniu, bez dostępu światła straci jasne wybarwienie na liściach. Języki teściowej lubią suche powietrze i ciepło (optymalnie 20-25 st.C). Ze względu na fakt, że nie lubią wilgoci, lepiej nie stawiać roślin w łazience. Zimą, w czasie wietrzenia pomieszczeń należy zestawić kwiaty z parapetu by zimne powietrze nie wiało bezpośrednio na roślinę.

Języki teściowej – jakie wybrać podłoże

Odpowiednie podłoże dla sansewierii jest przepuszczalne, najlepiej gruboziarniste ale zasobne. Sprawdzi się uniwersalna mieszanka ziemi dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym. W mokrym podłożu korzenie wężownicy szybko gniją więc warto na dnie doniczki ułożyć warstwę drenażu o grubości 2-3 cm.

Wybór doniczki nie jest bez znaczenia – korzenie języków teściowej rozrastają się wolno więc warto wybrać doniczkę o małej średnicy ale dość głęboką by na dnie zmieścił się drenaż a nad nim warstwa ziemi. Nie sadzimy roślin w osłonkach. Od doniczek różnią się one tym, że nie posiadają w dnie otworów do odpływu nadmiaru wody.

Język teściowej – jak rozmnożyć

Wężownicę w domu możemy rozmnożyć na dwa sposoby. Można to zrobić przez podział starszych kłączy lub zrobić sadzonki z fragmentów liści.

Podział kłączy przeprowadzamy wiosną. Po podziale umieszczamy rośliny w oddzielnych doniczkach z podłożem i podlewamy.

Wykonanie sadzonek z liści jest trudniejsze. W tym celu ostrym, zdezynfekowanym nożem odcinamy liść rośliny i tniemy go na kawałki o długości ok 6 cm. Następnie umieszczamy fragment liścia w wodzie, tak by zanurzona była tylko jego dolna część. Po kilku tygodniach, kiedy liść wypuści korzenie, sadzimy sadzonkę do doniczki z ziemią i podlewamy.

Język teściowej – najczęstsze choroby

Najczęściej dotykające wężownicę dolegliwości i ich objawy to:

  • roślina traci jasne wybarwienie, zanikają paski – spowodowane jest to zbyt ciemnym stanowiskiem, postaw roślinę bliżej okna
  • roślina ma brunatne plamy na liściach, liście są miękkie, bardziej żółte, korzenie gniją – zbyt intensywnie lub zbyt często podlewasz wężownicę. By uratować roślinę, wyjmij ją z doniczki, rozluźnij korzenie i pozostaw do przeschnięcia korzeni w ciepłym, przewiewnym miejscu. Potem posadź roślinę do nowej ziemi.
  • liście podsychają, brązowieją na czubkach- to skutek zbyt małej ilości wody lub wysokiej temperatury
  • liście są miękkie i czernieją – roślina ma zbyt niską temperaturę, możliwe, że przemarzła. Usuń uszkodzone liście i postaw roślinę w ciepłym miejscu.

Języki teściowej – szkodniki

Szkodniki pojawiają się na wężownicy bardzo rzadko. Najczęściej spotykanymi szkodnikami są wełnowce (objawem są małe, drobne, białe kłaczki na liściach), opuchlaki (brzegi liści stają się postrzępione), czasami też wciornastki (malutkie, czarne, podłużne owady uszkadzające liście) i przędziorki (na liściach można zauważyć drobne pajęczynki).

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodników są chemiczne środki do tego przeznaczone ale osłabiają one roślinę, dlatego warto spróbować zwalczyć szkodniki poprzez wymianę podłoża i umycie liści (i częste ich przecieranie).

Język teściowej – jak kwitnie

Tylko dojrzała sanserieria zakwitnie. Jej kwiaty są drobne, w kolorze kremowym, białym lub zielonkawym i pachną podobnie jak jaśmin. By roślina zakwitła, należy uważać, by nie podlewać jej zbyt często. Jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji roślina nie zakwitnie to nie ma co się martwić, nie wszystkie języki teściowej mają do tego tendencje. Nie każdy jej właściciel zobaczy kwiat wężownicy u siebie.

Po kwitnieniu na roślinie mogą pojawić się owoce – czerwone jagody. Kwitnienie mocno obciąża roślinę i spowalnia jej wzrost, dlatego najlepiej dla niej będzie jeśli będziemy usuwać kwiaty, szczególnie jeśli wężownica jest w słabej kondycji. Jeśli zdecydujemy się zachować kwiat to trzeba go ściąć zaraz po przekwitnięciu.

Język teściowej – czy jest trujący?

Język teściowej jest rośliną o niskim poziomie toksyczności. Warto ją jednak chronić przed dziećmi i zwierzętami, gdyż kontakt z jamą ustną może powodować podrażnienia ust. Mogą wystąpić także nudności, wymioty oraz nadmierne ślinienie. Właściwości toksyczne ma sok rośliny, dotykanie liści nie stanowi zagrożenia dla skóry.

Język teściowej – co zrobić by wypuściła nowe liście?

Prócz zapewnienia dogodnych warunków cieplnych i temperaturowych warto zapewnić roślinie także składniki mineralne. W tym celu nawozimy wężownicę raz w miesiącu nawozem wieloskładnikowym do roślin o ozdobnych liściach lub nawozem do kaktusów. Nawożenie przeprowadzamy tylko w okresie letnim, nie nawozimy języka teściowej zimą.
Naturalnym nawozem, którym warto wzbogacić podłoże są skorupki jajek. Wystarczy połamać skorupki ugotowanych jaj i wsypać do doniczki.

3 komentarze

  1. Mika31 pisze:

    Mam takie same u siebie na oknie. Niestety listki zaczęły żółknąć. Nie wiem czy to nadmiar słońca, czy może wilgoci w glebie. U mnie chyba nigdy jeszcze nie kwitła. Zobaczę co będzie z nią dalej.

  2. Daria pisze:

    Język teściowej to najlepszy kwiat do domu. Jak chodzi o podlewanie i pielęgnację, to można o niej zapomnieć a rośnie i wygląda super

  3. Tosia pisze:

    Mam go od dwóch dni. Bardzo przyjemna roślinka. Na razie jest maleńka. Mam nadzieję, że podrośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *