Sadzenie tulipanów. Kiedy i jak sadzić tulipany?

Kiedy sadzić tulipany?

Sadzenie tulipanów rozpoczynamy na przełomie września i października. Tulipany możemy sadzić do gruntu lub do pojemników (skrzyń). Pojemniki muszą mieć przynajmniej 20 cm głębokości. Na dno naczynia wsypujemy warstwę drenażu a następnie ziemię (pH 6,5 – 7,2 czyli obojętna lub lekko kwaśna). Nie wsypujemy ziemi do pełna doniczki, zostawiamy przynajmniej 5 cm od brzegu doniczki, dzięki temu przy podlewaniu woda nie będzie wylewała się z doniczki.

 

Jak sadzić tulipany?

Cebulki sadzimy w ziemi na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Odmiany wysokie sadzimy dość rzadko (30 – 40 cebulek na m2), odmiany średnie i niskie sadzimy gęściej (50-100 cebul na m2).

Posadzone rośliny trzeba ochronić zimą przed mrozem. Donice z cebulami zakopujemy do połowy w ziemi i okrywamy liśćmi lub słomą, na wszystko kładziemy gałązki drzew iglastych. Wiosną, gdy nie ma już nocnych przymrozków odgarniamy osłonę a donicę stawiamy w słonecznym miejscu. Po przekwitnięciu tulipanów, gdy liście i łodygi uschną cebule wyjmujemy z ziemi i kładziemy w suchym miejscu. Jesienią ponownie sadzimy cebulki tulipanów do ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *