Uprawa selera. Jak siać i sadzić seler korzeniowy?

Jak i kiedy siać seler? Jak pozyskać sadzonki selera? Kiedy pikować sadzonki do gruntu? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Seler korzeniowy jest rośliną o dużych wymaganiach cieplnych oraz długim okresie wegetacji. Z tego powodu uprawiany jest wyłącznie z rozsady. Pozyskanie sadzonek jest dość trudne i pracochłonne, dlatego też najlepiej je kupić.

Wymagania: wymaga żyznej, próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe i lekko kwaśnej ziemi oraz częstego podlewania.

Jak zrobić sadzonki selera:

Produkcja rozsady selera: Nasiona wysiewa się od lutego do końca marca do skrzynek z substratem torfowym. Nasiona są bardzo drobne i najprościej rozrzucić je na wierzch ziemi i lekko uklepać dłonią. Można lekko przykryć je ziemią lub piaskiem. Skrzynkę postawić w ciepłym (temperatura ok 15-20 st C) i nasłonecznionym pomieszczeniu. Nasiona kiełkują po ok 18 dniach. Kiedy siewki mają pierwszy liść właściwy przepikowuje się je do wielodoniczek (paleta z wieloma małymi komórkami). Ziemia nie może zakryć stożków wzrostu, do ziemi wsadzamy same korzonki. Często i regularnie podlewamy.

Rozsadę selera sadzi się do gruntu w maju. Nie sadzimy rozsady zbyt głęboko gdyż zahamuje to wzrost zgrubienia a spowoduje wytworzenie licznych bocznych korzeni. Podczas sadzenia utrzymujemy rozstaw sadzonek co ok 30 cm. W miarę dorastania roślin czy w razie konieczności stosujemy przerywkę.  Plony zbiera się od lipca do późnej jesieni.

3 komentarze

  1. Tomasz pisze:

    Uwielbiam seler, bardzo dobre są z niego kotlety. Taki własny, jest bez wątpienia lepszy niż kupny. Zawsze to wtedy wiemy, na jakich nawozach jest uprawiany. Seler to wspaniała bulwa i bardzo smaczna. Polecam wszystkim robienie z nich kotletów. Są przepyszne.

    1. TESTER pisze:

      Nie jadłam jeszcze kotletów z selera ale skoro mówisz, że takie dobre to może kiedyś zrobię

  2. Adriann pisze:

    Seler jest ciężko uprawiać. Wiele razy próbowałem ale nic z tego. Albo za gęsto wyrastał albo wcale i ciężko to pikować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *