Wiosenne kwiaty cebulowe. Kwiaty kwitnące wiosną.

Nic tak bardzo nie cieszy w ogrodzie jak pierwsze kwiaty, które w piękny sposób obwieszczają nadchodzącą wiosnę. Jako pierwsze spod śniegu wychylają się kwiaty cebulowe: przebiśniegi, krokusy, szafirki. Jak je sadzić? Jak o nie dbać dbać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak uprawiać rośliny cebulowe.

 

Sadzenie i rozmnażanie roślin cebulowych.

Jak głęboko sadzić cebule? Główna zasada: cebule sadź trzy razy głębiej niż wynosi ich wysokość np. duże cebule narcyzów (wys. cebuli ok 6 cm) sadź na głębokości co najmniej 18 cm. By cebule nie stały się łupem myszy lub nornic, posadź je w koszach lub przykryj siatką.

Śnieżyczka przebiśnieg – łatwy w uprawie ale wymaga zwartego, bogatego w materię organiczną podłoża. Rozmnażamy wiosną, po zakończeniu kwitnienia przez podział za gęstych kęp. Pędy roślin powinny być jeszcze zielone. Cebulki sadzimy pojedynczo na takiej samej głębokości jak rosły poprzednio. Przebiśniegi lubią stanowisko zacienione. Przebiśniegi można także uprawiać z nasion ale na zakwitnięcie będziemy musieli poczekać kilka lat.


Krokusy (szafran)
– najlepiej rosną w pełnym słońcu na glebie próchniczej, przepuszczalnej. Bulwy sadzimy jesienią (wrzesień, październik). Jeśli trzeba je rozmnożyć, najlepiej zrobić to w czerwcu, po zaschnięciu roślin. Po wykopaniu należy je przesuszyć i ponownie wkopać jesienią.

Szafirek – nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie na stanowisku słonecznym lub pół cienistym. Szafirki kwitną w kwietniu i maju. Cebulki sadzimy od września do połowy października niezbyt gęsto bo szybko się rozrastają. Szafirki rozmnażamy w czerwcu wykopując cebule w momencie, gdy kwiaty zaczynają więdnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *