Por – jak siać, jak sadzić kiedy sadzić. Uprawa pora.

Por to jedno z najbardziej popularnych warzyw na naszych działkach. Uprawa pora z nasion nie jest łatwa. Jak i kiedy siać por? Kiedy sadzić por do gruntu? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących uprawy pora.

Por nie jest rośliną o dużych wymaganiach cieplnych. Do kiełkowania wystarczy mu temperatura ok. 5 st C. Najlepsza temperatura do wzrostu to 18-25 st C. Por wymaga regularnego podlewania, nie lubi suszy, szczególnie w okresie kiełkowania.

Kiedy siać por? Por siejemy na początku marca. Wczesne odmiany wysiewać można nawet pod koniec lutego.

Jak sieje się por? Por wysiewamy do skrzynek wypełnionych ziemią torfową. Nasiona są bardzo drobne więc najlepszą metodą siania jest rozrzucenie nasion na ziemi. Nasiona mogą być dość gęsto posiane. Delikatnie i małą ilością ziemi przykrywamy nasiona a następnie, także małą ilością przysypujemy zwykłym piaskiem (nie jest to zabieg konieczny ale korzystny – piasek dobrze utrzymuje wilgoć). Niektóre nasiona, pod tą cienką warstwą ziemi mogą być jeszcze widoczne ale nie należy się tym przejmować. Następnie ziemię lekko uklepujemy ręką, dzięki temu nasiona dokładniej przywrą do ziemi. Na koniec ziemię zraszamy wodą. Nie można lać wody zbyt dużym strumieniem bo wypłuczemy nasiona. Lepiej posłużyć się spryskiwaczem zrobionym np. z butelki po płynie do mycia szyb. Ziemię przykrywamy folią ( może być folia kuchenna lub woreczek foliowy). Folia zatrzyma wilgoć. Po wykiełkowaniu nasion folię należy zdjąć by rośliny miały dostęp do światła. Skrzynki ustawiamy w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu – najlepiej na parapecie od strony południowej.

Por można wysiewać także bezpośrednio do gruntu od końca kwietnia. Metoda ta jest rzadko stosowana z kilku powodów: nasiona są małe i ciężko wysiać je w odpowiedniej rozstawie, jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych, jeśli kilka nasion nam nie wykiełkuje to będziemy mieli puste place w warzywniku, ziemia nie jest tak dobra, jak ta którą wsypujemy do skrzynek.

Kiedy sadzić, jak sadzić por? Sadzonki, które mają przynajmniej 10 cm można wysadzać do ziemi w rozstawie ok. 20-35 cm. Temperatury na dworze nie mogą spadać poniżej zera gdyż sadzonki się nie przyjmą (dorosłe okazy w ziemi mogą przetrwać temperatury nawet -10 st C). Por sadzi się najczęściej na przełomie kwietnia i maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *