Ogórki -jak siać, kiedy sadzić.

Ogórki – jak hodować? Jak siać? Kiedy sadzić? Poniżej kilka podpowiedzi. 

Odmiany ogórków:

 • ogórki szklarniowe (sałatkowe) – podłużne, długość ok 20 – 60 cm, zwykle bez kolców, raczej nie gorzknieją, mają małą ilość nasion. Mogą być uprawiane wyłącznie pod osłonami (szklarnie, folie) ze względu na dużą podatność na choroby. Owoce słodkawe, bardzo smaczne, idealne na sałatki. Przykładowe dmiany: Iwa, Alto, Tessa, Corona, Rawa
 • ogórki gruntowe – owoce są krótsze niż szklarniowych, zwykle do 15 cm. Można wybrać między odmianami pnącymi (uprawiane na podpórkach) i płożącymi. Odmiany płożące zajmują więcej miejsca, trudniej je plewić ale nie ma konieczności ustawiania podpórek i podwiązywania roślin. Rośliny osiągają ok 2 m długości. Ogórek gruntowy idealnie nadają się na przetwory.

Kiedy siać ogórki? Jak siać? Kiedy sadzić? Nasiona wysiewamy po 2-3 do doniczek wypełnionych ziemią inspektową. Wysiew w miesiącach marzec, kwiecień. Doniczki ustawiamy w słonecznym i ciepłym miejscu. Kiełkują w temperaturze 21 – 25 st C. W drugiej połowie maja do gruntu można wysiewać odmiany gruntowe ogórków, można także wysadzać rośliny uzyskane z rozsad. Nasiona do gruntu wysiewamy na głębokość ok. 4 cm, w rozstawie 30 – 40 cm. Ziemię lekko ubijamy i podlewamy. Rozsadę sadzimy w rozstawie 50×100 (odmiany pnące) lub 100×100 (odmiany płożące). Podłoże można ściółkować słomą lub czarną folią.

Ogórki – wymagania. Stanowisko słoneczne, miejsce zaciszne, bez przeciągów, ziemia powinna być zasobna w składniki organiczne, luźna. Trzeba utrzymywać dość dużą wilgotność podłoża. Konieczne regularne plewienie. Nawożenie wyłącznie nawozem organicznym, nie mineralnym.

Wystąpiły problemy w uprawie? Masz niskie plony? Ogórki są gorzkie? Ogórki są niekształtne? Poznaj przyczyny w kolejnym artykule.

4 komentarze

 1. Ogórki sadzę do dużych doniczek i rosną bardzo dobrze. W doniczce jest dobrze sadzić, bo można ją przenosić. Jak jest jeszcze za zimno na dworze to doniczka stoi w domu (jak krzak jest mały). A jak latem pod folią jest za gorąco to przestawiam doniczkę na dwór.

 2. Krystyna Wraga pisze:

  Swojskie ogórki, słodkie, chrupiące …. mniam. Kiedyś wyszły gorzkie ale to pewnie dlatego, że tego lata było gorąco a ja za mało je podlewałam

  1. TESTER pisze:

   Ten kto spróbuje swojskie ogórki, temu sklepowe nie będą już tak dobrze smakować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *