Jak zrobić źródełko na działce i w ogrodzie.

Źródełko to piękna dekoracja ogrodu. Umieszczone przy miejscu, w którym się wypoczywa np. przy tarasie pozwoli cieszyć nie tylko oczy ale też uszy – cichy szmer wody działa kojąco na nasze zmysły. Jak zrobić źródełko? Jaka jest budowa źródełka? Przeczytaj poniżej.

Potrzebne materiały i urządzenia:

  • plastikowy pojemnik o pojemności kilkudziesięciu litrów
  • metalowy ruszt, trochę większy od otworu pojemnika na wodę (gęsta siatka druciana)
  • folia (najlepiej EPDM – geomembrana kauczukowa)
  • pompa
  • duży, płaski kamień lub płyta chodnikowa
  • kamienie, żwir
  • przewiercony kamień 

WYKONANIE ŹRÓDEŁKA

Wybór miejsca pod źródełko – najlepsze miejsce to okolice tarasu lub inne z miejscem do odpoczynku np przy ławeczce. Źródełka lepiej nie stawiać pod drzewami liściastymi, gdyż jesienią opadające liście zanieczyszczą wodę. Źródełko swoim wyglądem powinno współgrać z wyglądem całego ogrodu. Pod źródełko powinno przeznaczyć się powierzchnię ok. 2 m2.

Przygotowanie wykopu pod źródełko – w ziemi kopiemy dół takich rozmiarów by zmieścił się pojemnik na wodę (np. plastikowa beczka). Wokół wykopu robimy nieckę (niewielki spadek ziemi w kierunku wykopu). Dno zagęszczamy, by pojemnik nie osiadał. Wkładamy pojemnik do wykopu tak by jego krawędzie wystawały lekko ponad powierzchnię ziemi. Zapobiegnie to wsypywaniu się ziemi do zbiornika. Powierzchnię niecki wykładamy kołnierzem z folii, dolne krawędzie wpuszczamy do zbiornika by woda ze źródełka spowrotem trafiała do zbiornika.

Umieszczenie pompy – na dno zbiornika umieszczamy płaski kamień lub płytę chodnikową i na takiej podstawie umieszczamy pompę (o małej mocy). Dzięki takiej podstawie pompa nie będzie zasysała piasku gromadzącego się na dnie. W tym momencie należy zaplanować, w jaki sposób zamaskujemy przewód zasilający i wąż do dolewania wody do źródełka (ze względu na straty wody np. podczas parowania).

Drenaż – na otworze zbiornika umieszczamy gęstą, drucianą siatkę z otworem pośrodku na ujście węża z wodą. Wcześniej siatkę należy pokryć powłoką antykorozyjną.

Wykończenie źródełka – końcówkę węża (przewodu wodnego) , umieszczamy np. w przewierconym kamieniu  (dostępne w centrach ogrodniczych). Obkładamy nieckę kamieniami, zaczynając od tych większych. Zbiornik napełnić wodą. Wokół niecki można posadzić rośliny lubiące stanowiska wilgotne np. trawułki, turzyce.

Pielęgnacja źródełka – pamiętać należy o uzupełnianiu wody w zbiorniku, konserwacji pompy i wypompowywaniu wody na okres zimowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *