Jak przeszukać stronę? Jak wyszukiwać na stronie?

W jaki sposób przeszukać konkretną stronę czy zawiera interesującą nas frazę / wyraz? Jeszcze niedawno w internecie roiło się od poradników i wskazówek dotyczących sposobów wyszukiwania w różnych wyszukiwarkach teraz jednak zauważyłem, że pojęcie przeszukiwania strony i witryny mylą się udzielającym rady.

Jeśli chciałbyś / chciałabyś przeszukać jedynie stronę wyświetlaną w tej chwili na twoim monitorze / w twojej przeglądarce to wystarczy wybrać z menu polecenie “przeszukaj na stronie” lub “znajdź” albo też użyć działającego uniwersalnie skrótu klawiaturowego ctrl+f. Skrót ten spowoduje wyświetlenie okienka wyszukiwania do którego należy wpisać frazę. Skrót ctrl+f działa nie tylko w przeglądarkach – możesz go używać również w wielu innych programach np. Microsoft Excell i Word, Open Office Writer i Calc itp.

Jeśli natomiast chodzi Ci o wyszukiwanie na całej witrynie tj. nie tylko na wyświetlanej obecnie stronie ale przeszukiwanie całego zadanego adresu (wszystkich “podstron”, które ten adres zawiera) należy użyć, na przykładzie wyszukiwarki google, skrótu site. Przeszukiwanie za pomocą tego skrótu wyglądać powinno przykładowo tak:

“site:tester.vot.pl wyszukiwanie”

czyli wpisujemy “site” (bez cudzysłowów) potem dwukropek następnie, bez żadnej spacji, adres strony (może być ze znacznikiem www lub bez niego), następnie spację i wyszukiwany wyraz / fraza. Nie wpisujemy oczywiście żadnych cudzysłowów, chyba że wyszukiwana fraza składa się z wyrazów, które mają wystąpić w dokładnie takiej konfiguracji jaką zadaliśmy wyszukiwarce – wtedy jedynie frazę wstawiamy w cudzysłów.

Wiele serwisów internetowych oferuje wewnętrzną wyszukiwarkę przeszukującą zakres słów w ich wewnętrznej bazie danych.

Jeden komentarz

  1. Tomasz pisze:

    Wewnętrzne wyszukiwarki stron maja jednak pewna wadę. Nie wszystkie ale większość. Im dłuższe zapytanie tym bardziej musi być dopasowane to co otrzymamy w wynikach – to by wydawało się pozytywne, ale takie nie jest. Na przykład ten artykuł “Jak przeszukać stronę? Jak wyszukiwać na stronie?” Jeśli wpiszemy całe takie zapytanie go znajdziemy tylko ten artykuł – jeśli wpiszemy dowolne słowa z tytułu tego artykułu także go znajdziemy.

    Ale sprawa robi się nie ciekawa jak na przykład użyjemy takiego ciągu zapytania “Jak przeszukać stronę? Jak szukać czegoś na stronie?” lub przykładowo “Jak przeszukać stronę? Jak znaleźć na stronie?” – co się wtedy okazuje? Okazuje się, że wcale nie zostanie wyszukany taki artykuł, który o tym został napinany.

    Bo im dłuższy ciąg zapytania – tym bardziej jest on nastawiony na wąski zakres wyszukiwania. Więc z czasem zmienna nawet 1 słowa, a często i nawet liter, może doprowadzić do braku wyników – mimo że treści do danego zapytania istnieją. Dlatego pytania podczas wyszukiwania powinny być krótkie i możliwie najmniej akceptowalnie złożone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *