Zmiana adresu fizycznego MAC karty wifi w Windows 7 i Windows 8, 8.1.

testerWertując w zasobach internetu informacje na temat zmiany adresu mac dla kart sieciowych w “nowych” Windows’ach dochodzę do wniosku, że nowe sterowniki, bądź też ograniczenia systemu nie dadzą mi tej możliwości. Pamiętam, jak pracując jeszcze na maszynie z oprogramowaniem Windows XP zmieniałem adres sieciowy mojej karty LAN – (przewodowej) i WiFi – (bezprzewodowej) bez większych problemów – po prostu trwała zmiana mac-a była możliwa po wybraniu “właściwości” karty sieciowej w managerze urządzeń Windows lub – jeśli takiej opcji tam nie ma (niektóre karty nie udostępniają jej) –  używając programu do zmiany numerów mac (typu mac changer).

W systemach od Windows 7 w górę nie jest to już takie łatwe – przynajmniej jeśli chodzi o zmianę adresu mac karty sieciowej bezprzewodowej. O ile nie spotkałem się z problemami przy zmianie softwarowej tego numeru w kartach przewodowych to po zmianie go we właściwościach karty bezprzewodowej (opcja nazywa się np. “adres mac zmieniany lokalnie” lub “network address” lub jakoś podobnie – wszystko w zakładce “zaawansowane”) – pomimo, że wygląda na to iż zmiana się powiodła – numer widoczny dla urządzeń zewnętrznych jest nadal oryginalnym numerem tej karty wifi.

Czy zmiana się powiodła, czy też nie możemy sprawdzić wpisując w wierszu poleceń (wiersz poleceń wywołujemy przez wpisanie “cmd” w oknie “uruchom” , bądź znajdujemy go w menu start) “ipconfig /all” – wyświetla m.in. adresy fizyczne (tzn. adresy MAC) dostępnych kart sieciowych.

Jeśli i Tobie nie wychodzi zmiana adresu fizycznego karty bezprzewodowej w Windows 7 to jest na to sposób, nie wpisuj prawdziwego nr innej karty sieciowej, ogranicza to oszustwa internetowe przy podszywaniu się pod inne komputery. Nowy numer jaki wpisujesz niech zaczyna się od cyfry np. “92” lub “12” są to bity nie zarezerwowane dla żadnego z producentów więc karta z takim numerem nie będzie mogła naśladować innej, prawdziwej karty sieciowej. Wpisując numer karty zaczynający się cyfrą 92 zmiana powiedzie się i zostanie zapamiętana w systemie.

Jeśli natomiast chcesz zmienić nr. mac karty bezprzewodowej na inny, prawdziwy numer adresu fizycznego innej karty to system nie pozwoli ci na zapamiętanie i stosowanie takich działań.

Jeśli interesuje Cię z czego składa się adres mac kart sieciowych to: pierwsze sześć cyfr to 24 bity określające i zarezerwowane dla konkretnego producenta – ich spis znajdziesz w linku poniżej (zauważ. że żaden nie zaczyna się na wspomniane “92”), natomiast kolejne 6 cyfr (24 bity) to charakterystyczne dla danej karty numery, które przydzielił jej producent.

Zarezerwowane 24 bity adresów mac dla poszczególnych producentów

Zmiana adresów fizycznych bezprzewodowych kart sieciowych pod Windows 7 za pomocą specjalnych programów także odbywa się poprzez stosowanie nieistniejących przedrostków (w tych programach może nazywać się to “FIX”)  – finał jest jeden: ręcznie ani programowo nie zmienimy adresu mac na inny istniejący fizycznie adres. Taka zmiana jest możliwa pod systemami starszymi np. WinXp lub też pod aktualnymi linuksami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *