Pilot uniwersalny SilverCrest LIDL

Jeśli zastanawiasz się jaki pilot uniwersalny wybrać to dobrze trafiłeś(aś). Dziś chciałbym zając się opisem pilota uniwersalnego – sprzętu który ma za zadanie wyręczyć nasz stos pilotów na ławie przed telewizorem. Opiszę tutaj pilota Silver Crest LIDL dostępnego też czasami na allegro (użytkownicy aukcji odsprzedają wcześniej nabyte za 30 złotych piloty w Lidlu  z narzutem 10-20 zł), produkowanego przez spółkę Kompernass. Pilot a właściwie piloty – sprzedawane w Lidlu – to modele KH 2150, KH 2155, KH 2156, KH 2157, KH 2158 oraz KH 2159 różnią się one nieznacznie między sobą aczkolwiek przy ostatnim modelu zauważyłem znaczne poprawienie funkcjonalności i designu. Obecnie w Polskich marketach LIDL dostępne są wyłącznie modele KH 2159 – chyba teraz już tylko te są produkowane.

W skrócie różnice między tymi modelami to ilość obsługiwanych makr (możliwych do zapamiętania), w ostatnich modelach dodana funkcja volume i mute all, podświetlanie klawiatury (również tylko w ostatnich modelach), w modelu KH 2157 makra obsługiwały jedynie kody na stałe zapamiętane w pilocie (z bazy) – nie było możliwe włączenie do makra kodu wyuczonego – natomiast błąd ten został poprawiony w modelach SilverCrest KH 2158 i 2159.

Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużych pieniędzy na to urządzenie i nie masz w planach wzięcia kredytu to pilot SilverCrest spełni swoje zadanie podobnie (w niektórych dziedzinach) jak piloty wiodące na rynku czyli uniwersalny sprzęt firmy Logitech. Niektórzy zarzucą mi, że porównuje niebo do ziemi ale tak do końca nie jest. Pilot Logitech, weźmy najtańszy model z serii harmony – 300i, kosztuje około 130 zł w sklepie, (droższe modele kosztują już zdecydowanie więcej  – np. 1200 zł – i raty w przypadku ich kupna to wcale nierzadka sprawa – ciekawie to brzmi: raty, kredyt na pilota do telewizora), pilot SilverCrest kosztuje 30 złotych w Lidlu, Logitech ma możliwość obsługi 4 urządzeń – podczas gdy nasz opisywany pilot może obsługiwać aż 10 różnych sprzętów używających sterowania IR (czyli infrared tzn. podczerwieni, droższe modele Harmony posiadają także możliwość sterowania falami radiowymi). Pilot posiada w bazie pamięci wiele marek urządzeń – możliwość wpisania kodu z książeczki, szukania automatycznego (na oślep), wyszukiwania bezpośrednio w menu pilota po marce telewizora oraz – co wg mnie jest jego najlepszą cechą – wykazuje się możliwością nauki funkcji od innych pilotów. z dodatków: zegarek, data na ekraniku, podświetlany ekranik jak i przyciski (jedynie w modelu KH 2158 oraz KH 2159).

Czego nie znalazłem w innych opiniach i testach przed zakupem pilota?  Jednej z ważniejszych dla mnie informacji – czy obsłuży on urządzenie jeśli nie skierujemy wiązki ir bezpośrednio na odbiornik (makra raczej ciężko wykonać przy celowaniu gdyż dotyczą zazwyczaj kilku urządzeń). Opisywany pilot obsługuje urządzenie jedynie jeśli skierujemy go na nie albo wiązka odbije się od ściany bądź sufitu i po 1 odbiciu padnie na odbiornik – nie jest to najlepsze rozwiązanie – oryginalne piloty potrafią znacznie lepiej działać jeśli o tą dziedzinę chodzi. Najlepszym oryginalnym pilotem jaki do tej pory miałem był pilot do fergusona af7318 – działał z każdej pozycji, skierowany w każdym kierunku (no może oprócz skierowania na otwarte okno – wiązka “wylatuje” wtedy i nie ma się o co odbić). Producent musi się postarać i montować w opisywanym pilocie mocniejsze podzespoły (tranzystor sterujący lub lepszą diodę nadawczą) – ja oddałem towar do sklepu jako nie spełniający oczekiwań – jak można wykonywać makra celując w każdy sprzęt osobno? – jeśli chodzi o zasięg to nie można polecić tego pilota – jest on po prostu za słaby ( pozostałe funkcje jak najbardziej ok ).

Instrukcja do pilota SilverCrest oraz kody do obsługi urządzeń, także w przypadku  innych produktów SilverCrest można znaleźć (także opisy, sterowniki i inne instrukcje) na stronie producenta, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło Kompernass – to jest producent sprzętu lub SilverCrest – to jest dystrybutor sprzętu – czyli tak jakby spółka córka Lidla a konkretniej jego brand czyli marka. Na ich stronach znajdziecie sterowniki silvercrest drivers w zakładce support, także szukane często radio silvercrest i dvd silvercrest (jego opis w artykule TUTAJ. Proszę zwrócić uwagę, że na stronie silvercrest dla różnych krai są różne produkty – dla Polski nie koniecznie wyświetlają się wszystkie dostępne w marketach na terenie Polski dlatego warto przejrzeć także inne kraje).

Podsumowując – polecam pilot firmy kompernass (szczególnie ostatnie modele) jako zamiennik do większej ilości pilotów oryginalnych aczkolwiek nie nadaje się on zupełnie do wykonywania makr (za słaby zasięg ogólny) .

Wcześniejszy model – Pilot SilverCrest KH 2157

Najnowszy model pilota KH2159 od frontu:

pilot silvercrest

 

Pilot od tyłu:

pilot silvercrest tył

 

Jak widzimy pilot ładnie się podświetla:

Jeśli nie przeszkadza Ci celowanie w sprzęt pilotem (co dla mnie jest bardzo poważną wadą) i niekoniecznie będziesz korzystał z makr (mute all i off all to także makra) oraz zegarka na pilocie (późni się niemiłosiernie) to zakup tego pilota na pewno Cię usatysfakcjonuje gdyż wszystkie pozostałe jego funkcje działają bardzo dobrze no i ta gwarancja 3 lata… tylko pomarzyć u innych producentów pilotów (rzadko zdarza się gwarancja przekraczająca okres rękojmi).

Pilot Logitech Harmony 650

W ofertach internetowych można znaleźć wiele  konkurencyjnych pilotów (m.in. Logitech) z lepszym “zasięgiem”. W sklepach internetowych można także nabyć oryginalne piloty – takie jakie dołączane są do sprzętu przez producentów, płacąc za nie zdecydowanie mniej niż w sklepach tradycyjnych obsługujących branże RTV.

 

Jeden komentarz

  1. KH2150 pisze:

    Od kilku lat posiadam model KH2150, jestem z niego zadowolony. Pracował mi już z różnego typu urządzeniami bez żadnych problemów. Nawet przy zmianie baterii nie rozkodowuje się (co miałem w innych pilotach). Pilota programuje z bazy a brakujących funkcji “uczę” od innych pilotów (przydało by się więcej przycisków do nauki). Makro też działa bez zarzutu. Nie za uwarzyłem problemów z celowaniem ale wszystkie sprzęty mam w jednym miejscu.
    Nie znalazłem jeszcze pilota tak funkcjonalnego w takiej cenie.
    Nie znam kolejnych wersji ale ten mam już kilka lat i jestem z niego zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *