Aplikacje i gry dla dzieci na android.

Nabywco tableta, telefonu czy innego urządzenia z tak popularnym dzisiaj systemem operacyjnym Android – zawitałeś na niniejszą stronę szukając aplikacji czy też gier dla swoich dzieci. Oczywiście do wskazania właściwego typu oprogramowania dla dziecka należy wziąć pod uwagę jego wiek a następnie (jeśli wiek dziecka przekracza ok. 4 lata) często także płeć – dziewczynki z reguły, od której są wyjątki ją potwierdzającą, lubią księżniczki i kucyki a chłopcy samochody i sporty.

Niekiedy, na widok małego dziecka, nawet poniżej 4 roku życia, ogarnia nas przerażenie i swojego rodzaju nostalgia. Myślimy sobie – co ja robiłam/robiłem w wieku tego dziecka – były zabawy na podwórku, zabawa klockami itp. i zastanawiamy się dlaczego to dziecko nie robi tego samego ale czasy się zmieniają a ludzie przechodzą swojego rodzaju „mutację pokoleniową” i niestety nic na to nie poradzimy. Oczywiście nie można przesadzać w żadną ze stron – to jest ostrzeżenie dla pobierających poniższe aplikacje dla dzieci – nie można zostawić dziecka samego sobie na wiele godzin zabawy z tabletem, ale z drugiej strony nie można także całkowicie zabronić mu do niego dostępu. Dziecko będzie obracać się w określonym środowisku, w którym takiego typu zdolności (obsługi i obycia z nowymi urządzeniami elektronicznymi) będą mu z pewnością potrzebne. Jeśli będziesz wypełniał dziecku czas zabawą w chowanego, gry planszowe i układanie lego pomijając nowinki technologiczne, to dojdzie do tego, że wśród rówieśników nie znajdzie wspólnego tematu np. nie będzie wiedziało co to jest „Ben 10”.

Abstra***ąc od powyższego biadolenia przedstawiam Wam kilka aplikacji/gier które z pewnością spodobają się Waszym pociechom – zbadane empirycznie – jeśli przeglądasz ten artykuł z urządzenia z Androidem lub zalogowany jesteś do usługi Google Play na PC to klikając w podane linki możesz od razu instalować wskazane aplikacje:

WYRÓŻNIONE NA NIEBIESKO WYRAZY SĄ LINKAMI DO WSKAZANYCH APLIKACJI CZY TEŻ WYNIKÓW WYSZUKIWANIA.

 

    • Najpopularniejszymi chyba aplikacjami dla dzieci na androida są programy do malowania – wszelkiego typu kolorowani itp. – osobiście uważam, że kolorowanie wychodzi lepiej na  papierze niż na tablecie czy też małym telefonie. Kolorowani na Androida mogą polegać na malowaniu palcem lub też zapełnianiu kolorami dotkniętej części rysunku. Linka do tego typu aplikacji nię będę tutaj umieszczał – jest ich po prostu multum w google play. Uzyskamy do nich łatwy dostęp wpisując w wyszukiwarce narzędzia Google Play hasło “kolorowanka” lub „coloring book”.

  • Kolejnymi pod względem liczebności w zbiorze google są gry pamięciowe – polegające na znajdywaniu par wśród odwróconych kart – jest to aplikacja nawet wskazana do instalacji – ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i co istotne ciężko jest ją zastąpić wersją „papierową”. Przykładem takich aplikacji może być np. KLIKNIJ TUTAJ łączą one naukę z zabawą i ćwiczeniem mózgu. Więcej propozycji z tego zakresu uzyskasz wpisując w wyszukiwarkę Google Play hasło: „pamięć” lub „memory game” .
  • Szczególnie wśród bardzo małych dzieci „popularne” są gry typu dotknij i usłysz tj. np. narysowane zwierzęta lub samochody wydają określone dźwięki po dotknięciu – aplikacje tego typu uczą dzieci kojarzyć dźwięk z wyglądem. Można tutaj wskazać np. na aplikację programisty “Droids On Roids” więcej propozycji znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę sklepu android frazę: “dźwięki zwierząt” lub “animal sounds”,
  • Puzle – znana zabawa z układaniem różnych obrazków z kawałków – lepiej jest ułożyć puzle na żywo – te kartonowe, ale jeśli chcesz to na tablet znajdziesz je TUTAJ
  • Organki – aplikacje symulujące instrumenty muzyczne – w podanym przykładzie są to organki z klawiszami TUTAJ lub w wersji dla dorosłych TUTAJ .
  • W przypadku tego punktu byłem bardzo zdziwiony, że gry tego typu są tak mało popularne – zapewniam, że każde dziecko je polubi, tych przeznaczonym dla najmłodszych jest na chwilę obecną jeszcze niewiele w Google Play. Chodzi tutaj o aplikacje typu znajdź i wskaż lub też ukryte obiekty. Przyjemną aplikacją tego rodzaju jest Hidden Objects Cartoons oraz Hidden Objects Cats  programisty baldinio. Wskazane aplikacje są dla dziecka bardzo ciekawe i wciągające lecz proszę się nie zdziwić, gdy po ich instalacji obok zegara android – w obszarze powiadomień – pojawiać się zacznie gwiazdka lub plusik – tj. reklamy nowych aplikacji które „musisz mieć” – instalując powyższe gry zgadzasz się ta tego typu reklamę – ale wg mnie i tak warto.

 

Wśród aplikacji dla dzieci wyróżnić możemy też takie, które niespecjalnie przyczyniają się do rozwoju dziecka – być może rozwijają motorykę – tj. różnego rodzaju gry samochodowe, wyścigi, labirynty z kulką wykorzystujące często do działania przetwornik przyspieszenia czyli akcelerometr. Przykład takiej gry to Balance Ball Labyrinth Free

Dla dzieci, które osiągnęły wiek odpowiedni do nauki liczenia i liter można przeznaczyć gry bazujące na tym kierunku edukacji tj. np. “nauka liter” lub “liczenie”.

Odrębnym rodzajem aplikacji są programy skierowane dla dorosłych ale obsługujące dzieci tj. polegające na zablokowaniu funkcji tabletu, z których dziecko nie powinno korzystać – np. niedopuszczeniu do przejścia z gry dla dziecka w sklep Play po kliknięciu w reklamę. Taką aplikacją jest np. “Kids Place”.

Na koniec coś dla rodziców dzisiejszych małych dzieci. Za naszych czasów popularnością cieszyły się gry typu “игра на экранe” czyli np. popularne jajka rosyjskie .

Cokolwiek robi twoje dziecko powinieneś mieć nad tym kontrolę, więc pamiętaj, że i w przypadku gier elektronicznych wskazany jest umiar oraz Twój rozsądek, którego niestety często samo dziecko ani maszyna (wyposażona nawet w najnowszą wersję Androida) nie będzie miała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *