Ekspres Italico Biedronka.

Do stałej oferty Biedronki wszedł ekspres na kapsułki Italico. Zanim jednak taki ekspres nabędziesz warto zapoznać się, przynajmniej ogólnie, z wiedzą na temat ekspresów do kawy, ich rodzajów oraz zasobności portfela, jakiej one wymagają – nie tylko w momencie zakupu, ale też w codziennej eksploatacji.

Ogólnie rzecz ujmując, do wyboru mamy kawiarki, ekspresy przelewowe oraz ciśnieniowe. Kawiarki to urządzenia, które parzą kawę we wrzątku podgrzanym za pomocą kuchenki domowej – jest to najbardziej tradycyjny z wymienionych sposobów parzenia kawy. W kawiarce (moca) powstaje oczywiście lekkie ciśnienie wywołane przez gotującą się wodę, ale nie jest ono absolutnie tak wysokie jak w ekspresach ciśnieniowych.

Ekspresy przelewowe nie wykorzystują zwiększonego ciśnienia do zaparzania kawy – po prostu przez zmieloną kawę w sitku przelewa się wrzątek lub prawie wrzątek i uzyskujemy napar odfiltrowany z fusów. Najlepsza kawa wychodzi z ekspresów ciśnieniowych – choć znajdą się osoby, które twierdzą, że najlepiej smakuje im kawa z kawiarek – zależy to oczywiście także (a może nawet przede wszystkim) od rodzaju użytej kawy. Ekspresy ciśnieniowy wykorzystują zjawisko fizyczne uzyskania wrzątku w wyższej niż 100 stopni temperaturze wody – ogólnie im wyższe ciśnienie, tym większą temperaturę musi osiągnąć woda nim zacznie wrzeć (co nie znaczy, że woda w ekspresie ciśnieniowym wrze). Dzięki zmianie jednego z parametrów fizycznych w procesie parzenia możemy uzyskać większą efektywność wydobycia smaku i aromatu kawy.

Ekspres na kapsułki Italico z Biedronki jest towarem tanim jak na sprzęt tego typu (pozostałe firmy takie jak tchibo czy nestle poczuły konkurencję i także obniżyły ceny swoich ekspresów), dostosowanym do parzenia kawy jedynie z kapsułek sprzedawanych w Biedronce w trzech smakach. Ekspres na kapsułki Biedronka Italico jest oczywiście ekspresem ciśnieniowym z którego uzyskamy w szybkim tempie napar o bardzo przyjemnym smaku.

Jest niestety jeden minus dotyczący wszystkich ekspresów na kapsułki – kawa wychodzi drogo, aczkolwiek ekspres Italico z Biedronki zostawia tutaj całą konkurencję w tyle oferując koszt jednej kawy na poziomie ~0,80 zł, podczas gdy pozostałe ekspresy na kapsułki “zrobią” ci kawę” za niestety wyższą kwotę. Dzięki relatywnie niskiej cenie kapsułki w Biedronce, o ekspresie Italico ciężko jest w tej chwili powiedzieć, że jest automatem wrzutowym jak niektóre  produkty innych firm.

Należy pamiętać także o jeszcze jednym istotnym przynajmniej dla mnie minusem, otóż kupując ekspres do kawy na kapsułki pozbawiamy się jednocześnie możliwości eksperymentowania z kawą, którą to możliwość dają nam standardowe, ciśnieniowe ekspresy.

Jeśli wydaje Ci się, że dla ekspresu ciśnieniowego Italico Biedronka jest zbyt mały wybór rodzajów kaw to przyjrzyj się produktowi chińskiemu, sprzedawanemu w Niemczech (także we Francji, Szwajcarii, Austrii itd.) o nazwie Martello Cascolino (sprzedawany m.in. w Aldi) i kapsułkom, które on wykorzystuje. Ekspres ten jest identyczny jak Biedronkowy Italico. Firma Martello caffe (martello-cafe.com) ma swoją stronę internetową, na której można kupić kapsułki z kawą – 8 rodzajów: Café Grande, Intensivo, Crema Gusto, Gourmet Gold, Ristretto, Caffe Decaffeinato, Forest Lungo oraz Forest Espresso. Daje to nadzieje, że i Biedronka do swojego ekspresu Italico wprowadzi więcej rodzajów kapsułek (teraz są 3 do wyboru).

Ekspres do kawy Italico Biedronka, subiektywnie (niestety) ujmując, jest chyba najlepszym wyborem dla oszczędnych osób poszukujących w tej chwili automatycznych ekspresów na kapsułki, kawy są relatywnie tanie i dobre, szkoda tylko, iż mamy tak mały wybór ich rodzajów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *