Ścinanie drzewa – jak ściąć drzewo, karczowanie drzew.

Gdy w sadzie, na działce lub w ogrodzie mamy drzewa, które ze względu na swój wiek rodzą mało owoców, owoce są słabej jakości lub chore decydujemy się na wycinkę drzew. Także w ogrodach dotkniętych powodzią, gdzie korzenie drzew przez długi czas pozostawały pod wodą jest konieczność wycięcia drzew.

Technika ścinania drzewa

  • nacinamy drzewo od strony upadku. Nacięcie ma mieć kąt 45 stopni. Głębokość nacięcia – do 1/4 średnicy pnia
  • od drugiej strony wykonujemy nacięcie pnia. Nacięcie robimy 2 cm wyżej od płaszczyzny nacięcia po stronie upadku. Zapobiegnie to zaciśnięciu się ostrza
  • w nacięcie wkładamy klin, który posłuży za dźwignię i nakieruje drzewo w odpowiednią stronę

Ważne! Podczas ścinania drzewa należy mieć na sobie odzież ochronną, nie używać piły, jeśli w pobliżu znajdują się dzieci lub zwierzęta, odpowiednio trzymaj piłę (nie przykładaj końca ostrza do drzewa – może to spowodować odskoczenie ostrza)

Jak wyciąć drzewo? Nie jest to czynność lekka i prosta. Usunąć drzewo możemy na dwa sposoby:

  • wycinamy pień drzewa pozostawiając korzenie w ziemi
  • usuwamy całe drzewo wraz z korzeniami

Pierwszy sposób jest najprostszy. Ścinamy najpierw gałęzie drzewa, potem konary. Następnie obkopujemy drzewo, tak by odkryć jak najwięcej pnia drzewa znajdującego się pod ziemią. Przycinamy pień piłą najniżej jak to możliwe. Pozostały pień i korzenie przykrywamy ziemią i na tym miejscu możemy posadzić rośliny o płytkim systemie korzeniowym np. wrzosy. Pień i korzenie po kilku latach ulegną rozkładowi. Aby przyspieszyć proces rozkładu można przed przysypaniem pnia ziemią ponacinać go piłą i nasypać saletry amonowej a następnie przysypać ziemią.

Usunięcie całego drzewa wraz z korzeniami wymaga więcej czasu i wysiłku ale dzięki temu uzyskamy miejsce, na którym możemy posadzić inne rośliny. Aby wyciąć drzewo należy najpierw ściąć gałęzie i konary, pień pozostawiamy. Usuwamy szpadlem ziemię wokół pnia, napotkane mniejsze korzenie ścinamy szpadlem, większe ścinamy siekierką. Odchylamy pień drzewa na boki by ściąć jak najwięcej korzeni bocznych. Następnie po kawałku wycinamy piłą lub siekierą pień i karpę korzeniową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *