Kawa z żołędzi. Jak zrobić kawę z żołędzi?

kawa z żołędziKawa z żołędzi ma właściwości dietetyczne i lecznicze. Ten bezkofeinowy napój ma właściwości wzmacniające i przeciwbiegunkowe. W medycynie ludowej stosowany był także przy wzdęciach.

Przepis na kawę z żołędzi:

Do przygotowania kawy z żołędzi potrzebne są zdrowe, dojrzałe, brązowe żołędzie, które nie leżały długo na ziemi i nie przeszły jej zapachem.

Żołędzie rozbijamy młotkiem i usuwamy łupinę. Pozyskane środki wsypujemy do garnka i zalewamy niewielką ilością wody. Doprowadzamy do wrzenia  i odstawiamy na kilka godzin. Potem ponownie żołędzie zagotowujemy i studzimy. Odcedzamy nasiona i suszymy. Wysuszone prażymy na patelni cały czas mieszając. Ogień musi być mały by nie przypalić żołędzi. Muszą nabrać koloru palonej kawy. Właściwie uprażone żołędzie, po przełamaniu mają taką samą barwę w całym przekroju. Za mało uprażone sprawią, że kawa będzie bez aromatu i gorzka. Uprażone zbyt mocno nadadzą kawie smak spalenizny.  Po prażeniu żołędzie studzimy i mielimy w młynku do kawy.

Kawę żołędziówkę przyrządzamy jak tradycyjną kawę. Dla wzmocnienia smaku napoju można dodać szczyptę cykorii, cynamonu lub wanilii.

Jeden komentarz

  1. Kamikas pisze:

    Piłem coś takiego tylko raz, było ohydne. Jak ktoś nie jest przyzwyczajony do takich smaków to nie będzie mu smakować. W zastępstwie może być, ale tylko jako zastępstwo. Lub gdy ktoś się przyzwyczai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *