Jak podwiązywać pomidory, ogórki, paprykę? Zdjęcia krok po kroku.

Podwiązywanie czy też wiązanie krzaków pomidorów, ogórków szklarniowych i niekiedy papryki to rzecz konieczna przy ich uprawie. Krzaki tych roślin leżąc na ziemi mają kontakt z wilgocią podczas ich podlewania a to sprzyja powstawaniu chorób grzybowych. Rośliny podwiązywane lepiej i równomiernie się wybarwiają, szybciej wysychają po deszczu i po podlewaniu, są lepiej przewietrzane co zmniejsza ryzyko porażenia chorobami.

 Poniżej przedstawiam krok po kroku etapy podwiązywania pomidorów, ogórków szklarniowych czy papryki. Zdjęcia ułatwią zrozumienie opisu.

Pomidory można podwiązywać na dwa sposoby w zależności od tego, czy rośliny rosną pod osłonami czy w gruncie, na polu. Jeśli pomidory rosną bez osłon, wówczas w czasie sadzenia krzaków pomidorów wkopujemy przy każdym krzaku palik lub tyczkę do której będziemy przywiązywać krzaki. Palika nie można wbijać po posadzeniu krzaków bo można uszkodzić korzenie, trzeba to zrobić przed posadzeniem rośliny. Roślinę o wysokości do 50 cm wystarczy przywiązać do palika tylko w jednym miejscu.Jako podporę stosować można także siatkę, pergole, płotki.

Jeśli krzaki pomidorów rosną w szklarni lub pod wysokim tunelem foliowym, wówczas do konstrukcji tunelu mocujemy druty rozciągnięte wzdłuż tunelu. Druty wyznaczają rzędy więc powinny być rozwieszane w odległości ok. 30 cm od siebie. Na drutach wieszamy sznurki, do których przywiązujemy rośliny. Sposób mocowania sznurków do drutów przedstawiam na zdjęciach.

Ważne! :

  • sznurek musi być dość gruby by nie wrzynał się w roślinę,
  • nie można zbyt mocno ściskać rośliny sznurkiem,
  • sznurek nie może być mocno naciągnięty,
  • najlepiej stosować sznurek z tworzywa sztucznego,
  • sznurki wymieniamy na nowe w każdym sezonie.

Poniżej przedstawiam podwiązywanie pomidorów pod osłonami przy rozwieszonych drutach.

Długość sznurka to długość od ziemi do druta plus ok. 15 cm. Drut oplatamy sznurkiem dwukrotnie.

Sznurek musi być tak związany by możliwa była regulacja naciągnięcia sznurka.

Gdy sznurek już wisi, oplatamy nim delikatnie roślinę i na wysokości ok. 10 cm od ziemi przywiązujemy do rośliny. Miejsce wiązania musi być dość grube. Sznurek nie może dotykać ziemi.

 

Pomidory, ogórki czy paprykę podwiązuje się sznurkiem w ten sam sposób. Ogórki można posadzić przy płocie, po którym będą się pięły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *