Jak i kiedy siać pomidory?

kiedy siać pomidoryKiedy siać pomidory? Jak siać pomidory?
Pomidory to rośliny ciepłolubne o długim okresie wegetacji. Warunki pogodowe w Polsce pozwalają “bezpiecznie” sadzić sadzonki pomidorów do szklarni w połowie maja natomiast do gruntu na koniec maja.  Wcześniej posadzone najpewniej by zmarzły w czasie nocnych przymrozków. Wysiew pomidorów musimy więc dostosować do momentu sadzenia.

Jeśli zbyt wcześnie wysiejemy nasiona pomidorów to siewki będą miały w okresie zimowym mało światła do rozwoju. W efekcie siewki będą blade, wiotkie, nitkowate. Poza tym, nawet jeśli dostęp światła będzie wystarczający to nasze rośliny do połowy maja bardzo mocno wyrosną i ciężko je będzie sadzić.
Zbyt późno posianie nasion pomidorów sprawi, że owoców doczekamy się dopiero w drugiej połowie lata i krótko będziemy się nimi zajadać. Krzaki pomidorów nie zawiązują owoców jesienią, pozwalamy jedynie dojrzeć tym, które są zielone.

Kiedy siać pomidory?
Pomidory, które sadzone będą pod osłonami (w szklarni, pod folią) wysiewamy pod koniec lutego a te sadzone do gruntu – w połowie marca.

Jak siać pomidory?

1. Nasiona pomidorów wysiewamy do skrzynek, doniczek lub innych pojemników np. plastikowych kubeczków.  Nie ma znaczenia w który z pojemników posiejesz nasiona, siewki rosną szybko i trzeba będzie je przepikować do pojedynczych doniczek. Skrzynka powinna być na spodzie wyłożona folią by woda, którą będziemy podlewać rośliny nie zalała nam parapetu. Z tego samego powodu pamiętaj by doniczki postawić na podstawce.

2. Do pojemników sypiemy ziemię na min. 10 cm głębokości.  Ziemię przeznaczoną do uprawy warzyw kupujemy tylko u sprawdzonego ogrodnika. Najlepsza jest ziemia przeznaczona do siania i pikowania, która nie zawiera nawozów.

3. Wyrównujemy ziemię i wysiewamy nasiona w odległości ok 5 cm. od siebie. Do doniczki o średnicy 8 cm można wysiać 3-4 nasionka.

4. Następnie nasiona przysypujemy delikatnie warstwą 0,5 cm ziemi. Uklepujemy ziemię dłonią, podlewamy i przykrywamy pojemnik folią (może być zwykły woreczek foliowy lub folia do pakowania kanapek). Folia jest po to by ziemia za szybko nie wysychała. Gdy nasiona wykiełkują wówczas folię należy zdjąć.

5. Ziemia w pojemnikach powinna być lekko wilgotna. Nie możemy dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi bo kiełki i siewki są zbyt słabe by poradzić sobie z suszą.

6. Gdy siewki osiągną ok. 6-7 cm wysokości trzeba je przepikować. Jeśli tego nie zrobisz, wysokie i wiotkie rośliny położą się na ziemi. Podważamy ziemię, w której rośnie siewka i delikatnie wyjmujemy roślinę z ziemi. Przesadzamy do pojedynczych, doniczek lub wielodoniczek (plastikowe palety z kilkoma wgłębieniami na ziemię). Ziemia może być ta sama, co do siania. Rośliny sadzimy dość głęboko, tak by roślina wystawała nad powierzchnię na ok. 1 cm. Jeśli sadzonka pomidora wyrośnie, doniczka będzie za ciasna (korzenie będą od spodu wychodzić) a do czasu sadzenia zostało sporo czasu, należy roślinę jeszcze raz przesadzić do większego pojemnika.

Nie bój się przesadzać siewek i sadzonek pomidorów. Przesadzanie im służy. Sadząc je głębiej niż wcześniej rosły sprawiasz, że z łodygi wyrastają korzenie przybyszowe, które wzmacniają roślinę. Uzyskasz silne i zdrowe sadzonki.

Gdzie postawić skrzynkę lub doniczki z siewkami pomidorów?
Skrzynka powinna stać w ciepłym i słonecznym miejscu. Najlepszy jest parapet okna skierowanego na południe. Przykręć trochę grzejnik by za mocno nie ogrzewał skrzynki – ziemia będzie szybko wysychać a nasiona do wykiełkowania potrzebują wilgotną ziemię. Teraz czekamy aż rośliny osiągną ok 10 cm wysokości i pikujemy je do większych doniczek ( o pikowaniu pomidorów w kolejnym artykule).

2 komentarze

  1. Karola pisze:

    Kiedy siać pomidory? Ja sieję na koniec marca a moja mama na początku lutego. Sadzimy do gruntu obie w połowie maja. Różnica jest taka, że jej pomidory są bardzo duże i sadzi je na leżąco a ja nie muszę kopać głębokich dołków. Fakt jest taki, że mama ma owoce miesiąc wcześniej.

  2. Grażka pisze:

    Ja dość szybko sieję pomidory bo na początku marca i jest ok. Moja mama sieje pomidory na koniec lutego i też jest ok. Już nie mogę się doczekać swoich pomidorów z namiotu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *