Huśtawka ogrodowa – jaką wybrać?

Jaką huśtawkę ogrodową wybraćHuśtawka ogrodowa sprawia frajdę tak samo dzieciom jak i dorosłym. Warto więc wybrać taką, by mogła z niej korzystać cała rodzina. Jaką huśtawkę ogrodową kupić? Huśtawka dla dzieci do ogrodu a może huśtawka do domu? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Huśtawka ogrodowa to zakup o którym myślimy najczęściej w sezonie letnim, wtedy też huśtawek ogrodowych jest największy wybór w sklepach. Jeśli chciałbyś zaoszczędzić 10 – 20% na cenie huśtawki to poczekaj do jesieni – wtedy sklepy w swoich “ogródkach” przeceniają letnie towary lecz huśtawkę ogrodową będziesz miał do użytku dopiero za rok.

Wśród szeregu dostępnych na rynku huśtawek ogrodowych można wyróżnić je ze względu na rodzaj materiału użytego do ich budowy. Możemy wskazać tutaj na huśtawki drewniane, z wikliny (pędy wierzb), rattanowe (specjalne gatunki palm) oraz huśtawki metalowe (nierdzewna stal lub aluminium).

huśtawka drewnianaDrewniane huśtawki ogrodowe mogą różnić się stopniem obróbki drewna. Przy zaawansowanym, długotrwałym procesie obróbki (np drewno świerkowe, warstwowo klejone, po wysuszeniu i obróbce wyginane w łuk w zwiększonej wilgotności-uzyskanej dzięki kąpieli parowej), drewniane huśtawki są gładkie, ich ramy są technologicznie wyginane. Przeciwieństwem do takiej obróbki drewna jest praktycznie brak obróbki – huśtawki takie wyglądają bardziej naturalnie – ich ramy wyglądają jak konary drzew jedynie okorowane i lakierowane (tego typu “naturalne” produkty kupimy u lokalnych rzemieślników – sklepy sieciowe raczej unikają ich sprzedaży ze względu na trudności w składowaniu). Wybór rodzaju zależy od upodobań oraz otoczenia w naszym ogrodzie. Bujaki ogrodowe drewniane są oczywiście zabezpieczane przed wpływem warunków atmosferycznych, lecz zabezpieczenie to w wyniku opadów deszczu oraz działania promieni słonecznych ulega, po pewnym czasie, degradacji. Trwalsze zabezpieczenie wydaje się być użyte w huśtawkach metalowych.

Huśtawki wiklinowe (fotel wiszący, podwieszany) są dość lekkie i mogą odkształcać się przy nacisku. Ze względu na materiał mało odporny na deszcz, słońce i mróz, polecane są głównie do domu.  Przy intensywnym użytkowaniu wiklina może pękać i wyjdą na wierzch klujące pędy wikliny. O wszystkich niedomaganiach huśtawek wiklinowych można zapomnieć, gdy zobaczymy ich genialne wkomponowanie się w zadrzewiony ogród. Otóż chodzi o to, że huśtawki wiklinowe budowane są najczęściej na kształt koszów podwieszanych, co w połączeniu z ich charakterystyczną budową (plecionka) kojarzy się z gniazdami ptaków takich jak remizy czy wikłacze. Huśtawki wiklinowe do ogrodu nie są oczywiście całe wykonane z wikliny – w punktach newralgicznych znajdziemy sznur oraz czasami metal. Huśtawka kokon (fotel podwieszany) wyłożona miękką poduchą to idealne miejsce na relaks.

fotel wiszący kokonJeśli decydujesz się na zakup huśtawki typu kokon, to polecam zakup ze stelażem na którym można go powiesić. Dzięki temu huśtawkę postawisz gdzie chcesz np. latem na dworze a zimą w domu.

Huśtawka ogrodowa rattanowa – jest bardziej miękka i elastyczna niż wiklinowa – przy przetarciu wystające elementy nie są tak “kłujące” jak wiklina. Pleciony rattan nie wydaje tak głośnych, trzeszczących dźwięków, poza tym jest do wikliny dość podobny. Huśtawki robi się w formie wiszących gniazd (foteli) lub też ławek. Rattan oraz wiklina nie są drogimi materiałami – ich odporność na warunki atmosferyczne jest także ograniczona Po powtarzającym się zmoczeniu deszczem oraz ogrzaniu słońcem wiklina jak i rattan stają się bardziej kruche oraz płowieją (do odzyskania koloru używa się wody z solą). Ze względu na fakturę materiałów w tych ażurowych huśtawkach ogrodowych z wilkliny i rattanu gromadzi się kurz, który ciężko jest usunąć (pomocne okazuje się powietrze pod ciśnieniem lub źle wpływająca na materiał woda)

huśtawka ogrodowaHuśtawki metalowe wykonywane są najczęściej ze stali “nierdzewnej” – często tylko malowane farbą zabezpieczającą przed korozją i w końcu pojawiają się na nich (po kilku sezonach “leżakowania”) ogniska korozji. Innym metalem stosowanym do wyrobu huśtawek jest aluminium nie poddające się korozji w taki sposób jak stal ze względu na “samozabezpieczanie” się tego materiału. Aluminium pod wpływem działania czynników atmosferycznych samoczynnie pokrywa się tlenkiem glinu, który przeciwdziała dalszej degradacji materiału – korozja aluminium ma najczęściej postać wżerów, które są mało groźne dla konstrukcji. Kupując huśtawkę metalową należy mieć świadomość, że producenci wykonują je często w trybie kombinowanym tj. stelaż podtrzymujący huśtawki jest wykonany ze stopu stali, natomiast z aluminium wykonane jest jedynie siedzisko. Jeśli chcesz sprawdzić jaka część wybranej przez Ciebie bujawki ogrodowej jest wykonana z aluminium, weź w rękę magnes – aluminium na niego nie reaguje.

Huśtawki ogrodowe mogą być wykonane w różnych formach. W kształcie podwieszanej ławki, fotela, łupinki, gniazda, koła czy też podobne do hamaku – jednak pojemniejsze od niego i rozciągnięte, dzięki czemu zmieszczą się tam nawet 3 osoby.

Kupując huśtawkę ogrodową zwróć uwagę na jej ciężar i możliwość przypięcia do podłoża czy złożenia jej daszku, gdyż podczas burzy lub silnego wiatru daszki huśtawek zamieniają się w swojego rodzaju żagiel, który pomaga im przelecieć na drugą stronę ogrodu.

Bezpieczeństwo

Elementy huśtawki muszą być dobrze dopasowane, nie mogą być uszkodzone. Drewniane belki nie mogą być popękane a elementy metalowe pozginane. Dla najmłodszych dzieci konieczne jest siedzisko z podparciem pleców, z pasami bezpieczeństwa lub barierką. Rozłożony stelaż musi być wypoziomowany i dobrze przymocowany do ziemi (nogi wkopane w ziemię, zalane betonem lub zabezpieczone kołkami).

Udźwig huśtawki

Wybierając huśtawkę dla całej rodziny należy zwrócić uwagę na maksymalny udźwig huśtawki. Zbyt cienkie pręty wygną się pod wpływem dużego ciężaru, drewniane lub plastikowe elementy się połamią. Maksymalny udźwig huśtawki podany jest przez producenta.

Wysokość huśtawki

Najprościej jest wybrać wysoki stelaż i regulować tylko wysokość siedziska (dla dziecka niżej, dla dorosłego wyżej)

Szerokość stelaża

Dla rodziny warto wybrać huśtawkę podwójną z długim stelażem, na którym powiesimy dwa siedziska np. dla dziecka i dla dorosłego lub też jedno długie siedzisko dla dorosłych i starszych dzieci (niestety na tych długich siedziskach nie rozbujamy się mocno więc dziecko może być zawiedzione).

Możliwość rozbudowy

Z czasem dziecko może zapragnąć także drabinki lub ślizgawkę. Warto kupić podwójny stelaż na którym zamontujemy dwie huśtawki lub jedną huśtawkę i ślizgawkę. Na rynku dostępne są także place zabaw, których elementy dobierane są w zależności od potrzeb. Dokupując kolejne elementy jesteśmy pewni, że będą dopasowane do poprzednich.

2 komentarze

  1. anka pisze:

    Najlepsza huśtawka na ogród to kosz podwieszany podwójny, gdzie można się położyć. Robaki nie włażą, miło buja i wygodnie. Do czytania książki na świeżym powietrzu najlepsza huśtawka

  2. mamciakamcia pisze:

    Huśtawka dla dzieci powinna być bezpieczna i stabilna. polecam bocianie gniazdo – szerokie, mocno dziecko się nie rozbuja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *