Jakie wybrać trawy ozdobne do ogrodu i na działkę

Trawy ozdobne w ogrodzie prezentują się pięknie od wiosny do późnej jesieni. Ogromny wybór co do wysokości i koloru traw ozdobnych sprawia, że każdy znajdzie jakiś piękny okaz do swojego ogrodu.

Trawy ozdobne mogą być bardzo niskie (ok 4 cm) jak i bardzo wysokie (sięgają nawet 4 metrów). Źdźbła mogą być sztywne lub miękkie, szerokie lub delikatne. Trawy ozdobne pięknie wyglądają na skalniakach, w rabatach z roślinami zimozielonymi, w ogrodach i w sadach. Poniżej podaję kilka gatunków ciekawych traw, na które warto zwrócić uwagę.

  • Piórówka kosmata (wiechy białe), piórówka wschodnia (wiechy różowe), piórówka spłaszczona (wiechy fioletowe) – trawy ozdobne średniej wysokości, delikatne, miękkie źdźbła
  • Miskant chiński Silberfeder – trawy ozdobne wysokie, wiechy srebrzystobiałe, źdźbła sztywne, kwitnie obficie,
  • Trzęślica modra – trawy ozdobne niskie, źdźbła delikatne, zwisające
  • Kostrzewa miotlasta – trawy ozdobne niskie, bardzo gęsta, zielona

 

Trawy ozdobne – uprawa, pielęgnacja

Trawy ozdobne to rośliny mało wymagające i bardzo wytrzymałe – świetnie znoszą susze i okresowe podtopienia, gleba nie musi być żyzna, wiatr im nie groźny, szybko się regenerują i rozkrzewiają. Trawy ozdobne lubią stanowiska słoneczne ale dobrze też rosną w półcieniu. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na zimę warto je okryć agrowłókniną (trawy ozdobne wysokie), przykryć gałązkami drzew iglastych (trawy ozdobne średniej wysokości) lub przysypać liśćmi (trawy ozdobne niskie). Trawy powinno okrywać się dopiero przy niewielkich przymrozkach. Okrycie ich wcześniej może powodować kumulowanie wilgoci i wygniwanie, poza tym pod okryciem szkodniki mogą znaleźć sobie miejsce do przezimowania. Wczesną wiosną należy trawy odkryć i przyciąć do wysokości ok 5 cm. Konieczne jest ich odchwaszczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *