Jaką patelnię wybrać? Jaka patelnia najlepsza?

Jaką patelnię wybrać spośród wielu na rynku? Jaką patelnię kupić by na darmo nie wydać pieniędzy i po miesiącu nie wyrzucić patelni? Przeczytaj poniższe porady.

Dobierz patelnię do własnych potrzeb.Zastanów się jakie masz potrzeby, co będziesz najczęściej przyrządzać na patelni. Patelnia okrągła, z płytkimi brzegami to patelnia uniwersalna, która przyda się w każdym domu. Mała, lekka patelnia przyda się do zrobienia jajecznicy czy zasmażki. Duża, głęboka patelnia może posłużyć do robienia sosów, duszenia potraw. Można też kupić patelnie do konkretnego przeznaczenia np. patelnie do smażenia naleśników (płaska, z płytkimi brzegami lub patelnia dwustronna), patelnia z formami do jajecznicy, patelnia do grillowania itp.

Nie ma znaczenia jakiego typu patelnię kupisz, najważniejsze by była trwała. Patelnia musi mieć nieprzywieralną powłokę, tak by podczas smażenia używać minimalną ilość tłuszczu. Najczęściej stosowaną powłoką jest teflon (PTFE). Patelnie teflonowe nie są sobie równe – im więcej warstw teflonu tym patelnia lepsza, bardziej odporna na ścieranie i zarysowania. Im więcej warstw teflonu, tym (na ogół) patelnia droższa. Coraz częściej stosowanymi powłokami są powłoki ceramiczne i bioceramiczne – są bardziej odporne na zarysowania i można na nich smażyć bez tłuszczu a potrawy na nich przygotowane są mniej kaloryczne i zdrowsze.

Do patelni dopasuj pokrywkę. Pokrywka szklana pozwala na obserwację smażonej potrawy bez jej podnoszenia. W pokrywce powinien być otwór  do odprowadzania nadmiaru pary. By patelnia się nie odkształcała, dno patelni powinno być dość grube – min. 4 mm. Często o grubości dna świadczy waga patelni. Jeśli masz mało miejsca w szafkach kup jedną patelnię uniwersalną lub patelnie z odpinanymi uchwytami. Uchwyt w patelni nie powinien się nagrzewać, najlepiej jeśli pokryty jest silikonem.

Jaka patelnia najlepsza? Kupując patelnie zwróć uwagę na pokrycie, grubość dna, wygodę użycia i wielkość. Jeśli masz kuchnie indukcyjną kupuj patelnie do tego typu kuchenki. Cena patelni nie zawsze uwzględnia jej jakość. Płaci się także za markę. Jednak prawdą jest także to, że cenione marki dbają o swój wizerunek i na ogół nie wypuszczają na rynek tandety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *