Co na komunię? Jaki prezent na Komunię Świętą kupić?

Prezent na komunię świętąDostałeś zaproszenie i nie wiesz jaki prezent z okazji komunii kupić dziecku? Najprostszym sposobem jest po prostu spytanie dziecka lub jego rodziców jaki prezent na komunię by chciało albo czym się interesuje. Chyba najgorszym prezentem dla dziecka są pieniądze, które trafiają najczęściej do kieszeni rodziców albo rozpływają się szybko i dziecko nie ma z tego żadnej pamiątki (no chyba, że zbiera wraz z rodzicami na konkretną, droższą rzecz ale jej także nie będzie wiązał z darczyńcą gotówki, jeśli Ci na tym zależy). Jeśli dysponujesz dużą gotówką to możesz zaoferować dziecku konto w banku z pewną pulą pieniędzy.

Dzieci nie są zadowolone z prezentów, w których dostają ubrania czy biżuterię ze złota lub srebra (chociaż niektóre dziewczynki pewnie byłyby szczęśliwe). Pamiętaj też, że to co się podoba twojemu dziecku nie musi podobać się innemu. Odwiedzając rodziców dziecka przejdź się do pokoju dziecinnego. Dowiesz się czym interesuje się dziecko, może chciałby nowy zestaw klocków, nową lalkę czy nowy samochód, czego brakuje mu w pokoju np. wieża, komputer, może lubi gry komputerowe (playstation, nowe gry) czy sport (łyżwy, narty, rower).

Prezent na komunię nie musi być drogi, nie chodzi przecież o to by “pokazać się” przed rodziną ważne, by dziecko było z prezentu zadowolone. Zauważalna jest tendencja “zastaw się a postaw się”, ludzie prześcigają się w kupowaniu coraz droższych prezentów, często biorąc nawet krótkoterminowy kredyt (!). Dzieci cieszą się z komunii gdyż dostają prezenty a nie z okazji sakramentu i uczestnictwa w czymś ważnym.

Pomyślmy o prezentach na komunię jako o czymś, co ma być odzwierciedleniem radości z przyjęcia tego sakramentu, nie mówię tutaj o tym aby kupować dziecku różaniec albo biblię (to mogą być dodatki) ale kupowanie prezentów nadmiarowo drogich jest niewskazane. Jeszcze w roku 2000 przodowały rowery górskie, w roku 2005 na topie były wieże stereo tzw. mini wieże, od 2006 gdy na rynek wchodziły coraz tańsze skutery to właśnie one stały się hitem komunijnym, teraz topowym prezentem jest np. konsola PS3 (dla mniej zamożnych konsola PSP), kłady, oczywiście nadal skutery o rowerze prawie nikt nie myśli. Wartość prezentu komunijnego wyrażona w pieniądzu rośnie z roku na rok rodzice, wujki, dziadki, ciotki wpadli w samonakręcający się krąg zakupu coraz droższych prezentów. Znam przypadki, że komunia organizowana jest w pałacu z potańcówką i oczywiście obowiązkowym alkoholem – nie wypada dać słabego prezentu – chociaż taki, żeby zwrócił się wydatek na przyjęcie (przypomina to już wesele).

Jeśli jednak chcesz kupić coś więcej niż medalik albo biblia to spójrz na oferty hipermarketów – tam akurat w maju wydawane są gazetki z rzeczami pasującymi do prezentu komunijnego (według aktualnych trendów) – niektóre sieci sklepów nie kryją się i tytułują gazetkę wprost: “prezenty na komunię “świętą””. Możemy tam znaleźć często niższe ceny niż zazwyczaj gdyż sklepy walczą w tym okresie o wolumen klientów. Ceny są niższe o ok. 5% – warto zajrzeć do ofert internetowych, gdyż tam można kupić prezent jeszcze taniej ale trzeba go zaplanować trochę wcześniej ponieważ przesyłka zajmuje trochę czasu.

W internecie można znaleźć produkty, które ciężko jest wyszukać w sklepach i są ciekawą alternatywą dla wszystkich konsol PSP, wież i skuterów – np. na allegro dostępne są kłady odpowiednie dla dzeci, które rozwijają niewielkie prędkości z silnikiem spalinowym bądź elektrycznym – koszt takiego pojazdu jest zbliżony do ceny konsoli PSP więc chrześni mogą sobie w dzisiejszych, dostatnich jak widać czasach, pozwolić. Ostatnio zauważyłem też coś, czego i wujek mógłby użyć – trampolinę do skakania w ogrodzie (koniecznie z siatką ochronną) albo basen ogrodowy stelażowy lub dmuchany (koniecznie sprawdzić czy rodzice dziecka mają ogród).

Nie zapominajmy także o jednym – najczęściej osoba przystępująca do komunii to dziecko w wieku 8 lat, więc należy wybrać prezent odpowiedni do wieku.

2 komentarze

  1. olek pisze:

    Prezent na komunię nie musi być drogi. Dobrze jeśli uwzględnia zainteresowania dziecka. Jak dziecko lubi pływać to może karnet na pływalnię lub kurs nurkowania. Jak zbiera kamienie to jakieś fajne okazy kupić. Ludzie głupieją co do kosztów prezentu komunijnego

  2. WitoldK pisze:

    Prezenty na komunię trzeba kupić patrząc na to co dziecku potrzeba lub czym się interesuje a nie wymaganiami rodziców. Niektórzy robią listę prezentów, jeśli są niedrogie to ok, ale jak powyżej kwoty, którą chciałeś wydać to kupić coś innego albo nie iść na komunię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *