Ogród dla rodziny z dziećmi. Bezpieczny i przyjazny ogród dzieciom.

Ogród to wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Warto postarać się by był on przyjazny dzieciom, byśmy nie musieli bać się o bezpieczeństwo dzieci i stan roślin. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na to, jak sprawić by cała rodzina z przyjemnością korzystała z ogrodu.

 

Piaskowica powinna być zakrywana by zwierzęta nie zostawiały w niej odchodów

Wyznacz strefę do zabaw. W jednym miejscu skup huśtawkę, piaskownicę, trampolinę itp. Dzięki temu ograniczysz roznoszenie zabawek po całym ogrodzie. Miejsce dla dzieci wyznacz w miejscu dobrze widocznym z miejsca wypoczynku dorosłych lub np. z okna. Dzięki temu będziesz mieć pociechy pod okiem. Strefa zabaw nie powinna być w pełnym cieniu – drewniane elementy placu zabaw długo wysychają po deszczu, piasek w piaskownicy trzyma wilgoć, może pojawić się pleśń. Strefa zabaw w pełnym słońcu także nie jest korzystna – ze względu na silne słońce dzieci nie będą mogły bawić się w godzinach południowych, do ochrony przed słońcem konieczne może być noszenie czapeczki lub stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. W strefie zabaw powinno znaleźć się miejsce na rozwijanie „twórczości” dzieci – tablica do pisania kredą, miejsce na lepienie garnków z gliny, „gotowanie” zupy ze skarbów znalezionych w ogrodzie i wielu innych doświadczeń.

 

Bezpieczeństwo najważniejsze. Ogród z którego korzystają małe dzieci musi być ogrodzony a furtka zamykana w taki sposób, by dziecko nie mogło jej otworzyć. Oczko wodne lub basen to piękny element ogrodu ale musi być odpowiednio zabezpieczony by do niego nie wpadło dziecko. Oczko wodne ogrodź płotkiem lub połóż siatkę napiętą nad taflą wody. Zabezpiecz pojemniki do zbierania deszczówki. Sprawdź czy właz do kanalizacji lub szamba jest dokładnie zamknięty. Zabezpiecz te miejsca dodatkowo kładąc kilka dużych kamieni lub stawiając dużą donicę z kwiatami. Ze ścian budynków i z ziemi nie mogą wystawać niezabezpieczone kable wysokiego napięcia.

Staraj się by na podwórku nie było zbyt dużo schodków i progów. Dzieci częściej biegają niż chodzą a gładka powierzchnia ograniczy ilość siniaków i łez.

 

Odpowiedni dobór roślin. Unikaj sadzenia roślin delikatnych, chwiejnych, w pobliżu miejsca zabaw dzieci. Najbardziej cenne okazy otocz płotkiem, innymi roślinami lub posadź w wysokiej donicy. Z uwagi na dzieci wykluczone jest sadzenie roślin trujących, szczególnie z trującymi jagodami. Niewskazane jest także sadzenie roślin kłujących. Nie ograniczaj się do sadzenia tylko roślin ozdobnych. Posadź krzak porzeczki, maliny lub borówki z którego dziecko będzie podjadać owoce a ty wykorzystasz owoce do ciast i deserów. Krzewy owocowe nie wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych od krzewów dekoracyjnych a kwitnąc lub wydając owoce wyglądają równie pięknie.

 

Wyznacz miejsce na rodzinny posiłek w ogrodzie. Chyba wszyscy lubią jadać na świeżym powietrzu a szczególnie dzieci. Zadbaj o wygodę dla wszystkich – wygodne krzesła, rozkładany stół, zacienienie (parasol, drzewo, pergola z roślinami).

 

Zrób wraz z dziećmi mały ogródek warzywny. Dzieci będą się cieszyć ze zrywania własnoręcznie posianych warzyw. Nie trzeba będzie zmuszać dziecka do zjedzenia marchewki czy spróbowania kalarepki.

 

Nie walcz w piaskiem lub błotem wnoszonym przez taras do domu. Lepiej zapobiegać. Ogranicz ilość miejsc nie zagospodarowanych na działce. Czyste ścieżki wyłożone kamieniem, trawnik, odgrodzone rabaty z kwiatami sprawią, że ilość piasku wnoszonego do domu znacznie się zmniejszy. Dodatkowo dom ochroni wycieraczka do butów ułożona na tarasie. Przy domu w ogrodzie przyda się także kran pod którym można umyć ubłocone ręce i nogi. Warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne i łatwe w czyszczeniu buty do prac w ogrodzie.

 

Ogród ma służyć rodzinie a nie rodzina ogrodowi. Sadź rośliny mało wymagające, wieloletnie, trwałe. Ogród nie przyniesie radości jeśli każdy weekend spędzisz na plewieniu, koszeniu, przycinaniu, podlewaniu i wielu innych czynnościach pielęgnacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *