Jaki ponton wybrać. Ponton do pływania. Rejestracja pontonu.

W sezonie letnim przychodzi nam do głowy pomysł kupna pontonu i pytanie jaki ponton wybrać? – a jeśli jesteśmy wędkarzami to taki pomysł może przyjść także w innej, bardziej zimnej porze roku.

W zależności od przeznaczenia naszej przyszłej łódki w postaci pontonu – wybieramy modele w formie pontonu profesjonalnego lub też pontonu rekreacyjnego. Ponieważ korzystanie latem z pontonu wiąże się z dużą ilością ruchu, przemieszczaniem go i przewożeniem, to dla celów rekreacyjnych – wtedy, gdy z pontonu będziemy korzystać wyłącznie latem – wybieramy tani model który, jeśli zostanie uszkodzony poważnie (mniej poważne uszkodzenia pontonu można zreperować załączonym do zestawu klejem i łatką – teraz w zasadzie tylko łatka jest załączona do pontonu z naniesioną warstwą kleju) to nie będzie wielkiego żalu aby rozstać się z nim i kupić nowy.

Jeśli natomiast jesteś wędkarzem, lub chcesz więcej niż rekreacyjnie wykorzystywać swój ponton (np. podłączyć do niego silnik) to musisz wybrać profesjonalną wersję. Poważne pontony cechują się wykonaniem z grubej gumy (rekreacyjne są wykonane z folii), o najczęściej ciemnych, stonowanych barwach, posiadające możliwość zamontowania drewnianych bądź plastykowych ławeczek, oczka na wiosła (aby nie wypadły – rekreacyjne pontony też często je mają), zaczep do cumowania i zaczep na silnik.

Pamiętajmy, że aby za pomocą pontonu dokonywać odłowu ryb musimy go zarejestrować. Rejestracja pontonu odbywa się w starostwie na podstawie ustawy o rybactwie śródlądowym. Rejestracja pontonu kosztuje ok. 20 zł – tytułem opłaty skarbowej, numery rejestracyjne malujemy białą farbą (lub inną widoczną na tle pontonu).

Jeśli kupujemy ponton rekreacyjny – pamiętajmy o tym aby miał on kilka komór powietrznych (pontony profesjonalne raczej powinny pewnikiem tak być skonstruowane), zapobiega to zatonięciu pontonu (i nas przy okazji) w razie „awarii” czyli przebicia w trakcie pływania którejś z komór.

Sporo oszczędzisz wybierając ponton i akcesoria wśród ofert internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *