Jaką maszynkę do mięsa wybrać? Maszynka elektryczna do mięsa Zelmer. Biedronka.

Jaką maszynkę do mięsa kupić? To pytanie, które stawia sobie najczęściej młoda pani domu, szukająca pomocników do swojej kuchni. Pomimo tego, że powszechnie w większości sklepów można kupić już zmielone mięso, to maszynki do mielenia mięsa wciąż znajdują popyt wśród konsumentów. Powoli do lamusa odchodzą czasy, gdy korzystano powszechnie z maszynek do mięsa wymagających ręcznego napędzania korbą, rynek zdobywają wygodniejsze, szybsze lecz niestety bardziej awaryjne maszynki elektryczne. Jeśli mielisz mięso sporadycznie to możesz ewentualnie zaopatrzyć się w ręczną maszynkę do mielenia mięsa, ale jeżeli chcesz robić np. kiełbasy, lub lubisz często zjeść kotleta mielonego z własnego mielenia to maszynka elektryczna do mielenia będzie Ci raczej niezbędna.

Zakup maszynki elektrycznej do mięsa to niemały wydatek a jaką maszynkę elektryczną do mielenia mięsa wybrać powinien podpowiedzieć Ci twój rozsądek.. Ponieważ tak jak wspomniano wcześniej – maszynka do mielenia mięsa jest dość sporym (relatywnie oczywiście jak wszystko) wydatkiem, to należy wybrać mądrze nie inwestując w firmy no-name reklamujące się najczęściej jako „niemieckie”, które po krótkim okresie działania po prostu popsują się. Najczęstszymi awariami do których dochodzi podczas używania maszynki do mielenia mięsa jest m.in. „przepalenie” silnika – tj. nadanie zbyt dużego lub długotrwałego obciążenia na silnik o zbyt niskiej mocy, pękanie obudowy plastikowej (maszynki tradycyjne wykonane były z odlewu metalu z drewnianą rączką), uszkodzenie noży tnących (w niektórych maszynkach do mięsa wykonanych prawdopodobnie z plasteliny albo utwardzonej modeliny) oraz najbardziej błaha, łatwa do naprawienia a jednocześnie częsta usterka – przepalenie bezpiecznika.

W związku z ostatnią wymienioną usterką zwrócić powinni Państwo uwagę na fakt, że bezpiecznik typu jaki ma zastosowanie w maszynkach do mielenia mięsa kosztuje ok. 20 gr. natomiast serwis, gdy już taką maszynkę oddamy do „profesjonalnej” naprawy zgarnie od nas ok. 20 żł, jeśli serwisant jest uczciwy, czasem nieuczciwi serwisanci kasują np. 80 zł wskazując inny powód usterki. W związku z powyższym, jeśli nasza maszynka nie jest już na gwarancji, należy najpierw samemu rozkręcić obudowę (bezpiecznik niestety jest zamknięty w głównym korpusie maszynki, bez łatwego dojścia z zewnątrz) i sprawdzić czy topik w bezpieczniku jest cały i zdrowy.

W maszynkach do mięsa oznaczonych i pochodzących z firm uznanych na rynku awarii ulega najczęściej właśnie nieskomplikowany bezpiecznik a w okresie gwarancyjnym możemy liczyć na naprawę w wielu punktach serwisowych, w przypadku pozostałych, marketowych marek, awaria może dotyczyć częściej innych części.

Popularnym producentem maszynek do mielenia mięsa na polskim rynku jest firma Zelmer. Dzięki temu, że posiada oda znaczny procent udziału w sprzedaży tego typu produktów, można liczyć na dobry serwis oraz oczywiście co najmniej dobrą jakość.

Jeśli szukasz taniej maszynki do mielenia mięsa to Zelmer sprzedaje swoje produkty czasami także poprzez sieć dystrybucji Biedronka – może powinno pisać że Biedronka sprzedaje czasem produkty Zelmera – sens jest zrozumiały w każdym bądź razie. Maszynką do mięsa Zelmer sprzedawaną w sieci sklepów Biedronka jest model Zelmer 686 – podstawowa, najprostsza maszynka do mielenia mięsa produkowana przez firmę  Zelmer, wyposażona w dwa rodzaje sitek, dodatkowo producent zazwyczaj dodaje do zestawu końcówkę masarską. Cena maszynki do mięsa Zelmer w Biedronce jest bardzo konkurencyjna i kształtuje się na poziomie ceny oferowanej przez najtańsze sklepy internetowe. Moc silnika tej maszynki to 500 W, silnik z zabezpieczeniem przed zablokowaniem i spaleniem.

Innymi maszynkami do mięsa produkowanymi przez Zelmera są modele Diana, i model 986 (w sklepach wciąż do kupienia modele 886, 586 w różnych konfiguracjach i kolorach). Maszynki z wyższych półek mają w swym wyposażeniu także m.in. urządzenia do szatkowania (obrotowy bęben) w którym pokroimy warzywa, owoce czy nawet orzechy (obrane), bardzo często, nawet tańsze, maszynki do mielenia mięsa wyposażone są w dodatkowe końcówki – np. do wypełniania kiełbas lub różnej gęstości sitka. Droższe maszynki wyposażone są w silnik o mocy 650 W – czytając materiały promocyjne możemy dojść do wniosku, że 1500 W ale to moc mierzona na zatrzymaniu silnika (wprowadzająca w błędne wyobrażenie konsumenta podobnie jak w przypadku mocy PMPO głośników)

Jeśli masz do wydania na maszynkę trochę większe pieniądze to polecam zakup maszynki z dodatkowym wyposażeniem, dzięki któremu rozszerzymy jej zastosowanie w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *