Agrowłókniny ogrodowe. Jaką agrowłókninę wybrać?

Ostatnimi czasy coraz częstszym jest stosowanie w ogrodzie agrowłóknin różnego rodzaju. Jeśli chcemy ochronić rośliny przed mrozem to stosujemy agrowłókniny białe ogrodowe (uwaga na fliseliny i agrowłókniny budowlane), natomiast zabezpieczenie gruntu przed wzrostem chwastów odbywa się przy pomocy agrowłókniny czarnej lub brązowej o większej gramaturze.

Wybierając agrowłókninę zwróć uwagę, że są dostępne jej różne odmiany – agrowłókniny okryciowe białe – zimowe są grubsze i mają gramaturę co najmniej 50 g / m^2 – agrowłókniny okryciowe na przymrozki po zimie mają gramaturę najczęściej pomiędzy 17 i 30 g. Agrowłóknina okryciowa biała posiadać powinna filtr promieniowania UV – niektórzy sprzedawcy sprzedają agrowłókninę okryciową nazywając ją ogrodową lecz jest to agrowłóknina budowlana bez filtra UV (o czym sprzedawcy np. na portalach aukcyjnych oczywiście często nie wspominają).

Wybierając ściółkową agrowłókninę na chwasty której funkcją będzie zapobieganie wzrostowi chwastów – np. pod korę lub kamienie ozdobne – zwróćmy uwagę na jej grubość – im większa, tym trwalszy materiał i odporniejszy na procesy gnilne w ziemii. Niekiedy pod agrowłókniną na chwasty rozwinie się jakiś odporny chwast który potrafi nawet przebić ten materiał – po jego rozkrzewieniu pod agrowłókniną bardzo ciężko jest go usunąć – korzenie chwastu są chronione wokół włókniną, niektórzy zamiast agrowłóknin do pozbycia się chwastów stosują przykrywanie starej ściółki gazetami i sypanie na nie nowej ściółki – rozwiązanie tańsze, bardziej ekologiczne a jak dżdżownice się najedzą gazetami to będą wam na pewno bardzo wdzięczne i wytworzą dużo zdrowego dla roślin humusu.

Należy także wiedzieć o trzecim typie włóknin – geowłókninach – są to naprawdę grube “tkaniny” o dużej odporności na przebicie stosowane np. w budownictwie kolejowym (pod podsypkę pod torowiskiem) – mają one za zadanie m.in.  stabilizować grunt i zapobiegać mieszaniu się warstw podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *