Ile zarabia protetyk słuchu. Jak zostać protetykiem słuchu

Protetyk słuchu to osoba, której zadaniem jest zrobienie badania słuchu i na podstawie jego wyniku dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego. Niestety nie jest to jedyna rzecz którą protetyk musi wykonywać w pracy. Ale o tym poniżej.

 

Zaczniemy od tego jak uzyskać tytuł protetyka słuchu. Są dwie możliwości:

  • pierwsza to ukończenie studiów protetyki słuchu (np. w Kajetanach koło Warszawy, w Poznaniu czy we Wrocławiu) lub ukończenie dwuletniego studium podyplomowego
  • druga to podjęcie pracy w punkcie protetyki słuchu (nie zawsze trzeba mieć od razu dyplom) a firma wyśle cię na kurs lub sfinansuje naukę na studium podyplomowym.

 

Podejmując naukę trzeba się nastawić na to, że łatwo nie będzie. Zakres materiału obejmuje anatomię, patologię, akustykę, mechanikę, otoplastykę i wiele innych. Po kursie lub po studiach zdobędziesz dyplom protetyka słuchu. Jeśli jeszcze zdobędziesz dwuletnie doświadczenie w zawodzie będziesz mieć prawo także do rozliczania zleceń na aparaty słuchowe (chodzi o rozliczanie dofinansowań na aparaty słuchowe).

 

Protetyk słuchu w firmie zajmuje się wieloma sprawami: zamówienia na aparaty, prowadzenie gospodarki magazynowej, prowadzenie dokumentacji (wystawianie wielu dokumentów: faktury, MM, RW, KP, KW), prowadzenie akcji marketingowych, badania słuchu, dobór aparatu, programowanie aparatów, sprzedaż, czyszczenie i konserwacja aparatów.

Ile zarabia protetyk słuchu? Przez pierwszy rok pracy niewiele, szczególnie jeśli jeszcze nie masz dyplomu. Prawdopodobnie zaoferują ci podstawę ok. 1500 zł plus dodatki. Dodatki to dodatkowe pieniądze za sprzedane aparaty lub za zrobienie planu sprzedaży (czyli jeśli osiągniesz określoną odgórnie kwotę sprzedaży). Za sztukę sprzedanego aparatu dostaniesz ok 150 zł brutto do pensji. To ile aparatów sprzedasz to zależy od ciebie, od wielkości miasta, od akcji marketingowych itp. Jeśli nie jesteś protetykiem słuchu to przez pierwsze miesiące będziesz się uczyć od innych, będziesz jeździć na szkolenia i nie masz co liczyć na pieniądze za sprzedaż aparatów – dostajesz samą podstawę.
Po roku pracy średnia pensja protetyka słuchu to od. 1600 – 4000  zł netto (na rękę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *