Problem ze słyszeniem. Problem ze słuchem. Niedosłuch

Jeśli odczuwasz, że masz problem ze słyszeniem, nie rozumiesz mowy, często prosisz o powtórzenie lub boli cię ucho to zrób badania słuchu. Bezpłatnie badania słuchu (audiogram) możesz zrobić w punktach protetycznych – wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę. Badanie słuchu trwa kilka minut a wynik badania otrzymasz zaraz po badaniu. Jeśli protetyk słuchu stwierdzi, że masz problem ze słuchem to z wynikiem badania przejdź się do laryngologa. W punkcie protetycznym zaproponują ci aparat słuchowy ale najpierw odwiedź lekarza. Pamiętaj, do laryngologa trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.

Jeśli niedosłyszysz nie bój się, że czeka ciebie od razu aparat słuchowy. Najczęściej przyczyna leży w uchu środkowym, jest to tak zwany niedosłuch przewodzeniowy. Przyczyną niedosłuchu może być:

  • zatkany przewód słuchowy woskowiną lub czym innym (niektórzy wkładają do ucha watę i o niej zapominają, są też inne znaleziska np. owady)
  • zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego (zbiera się płyn w uchu który uniemożliwia słyszenie)
  • inne choroby ucha typu otoskleroza czy perlak
  • przerwana ciągłość kosteczek słuchowych
  • uszkodzenie błony bębenkowej (perforacja błony bębenkowej)
  • urazy głowy

Jeśli problem ze słyszeniem dotyczy ucha środkowego to istnieje wiele możliwości leczenia ucha i jest duże prawdopodobieństwo odzyskania normalnego słyszenia. Przy niedosłuchu przewodzeniowym słyszy się dźwięki ale musi to być dość głośny dźwięk by go usłyszeć (próg słyszenia jest podwyższony). Nie jest tak, że np. przy uszkodzonej błonie bębenkowej (perforacja błony bębenkowej) nic się nie słyszy że jest się całkowicie głuchym. Dźwięki docierają do ucha wewnętrznego także drogą kostną.

Gdy boli cię ucho, z ucha wydobywa się płyn, ropa czy krew natychmiast przejdź się do laryngologa. W przypadku szybkiej interwencji możesz uratować swój słuch. Gdy pęknie błona bębenkowa w wyniku np. zapalenia ucha to często się zdarza że po jakimś czasie zrasta się ona sama. Jeśli uszkodzenia błony bębenkowej są znaczne to laryngolog poleci plastykę błony bębenkowej.

Gdy niedosłuch dotyczy ucha wewnętrznego (niedosłuch odbiorczy) to jest tu znacznie poważniejszy problem. Komórki słuchowe w ślimaku uszkadzają się pod wpływem różnych czynników i nie da się ich przywrócić. Jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się aparatowanie czyli rehabilitacja słuchu aparatem słuchowym. Dzięki aparatowi słuchowemu “zmusza się” pozostałe komórki słuchowe by przejęły czynność za te zniszczone. Niestety im większe zniszczenia wśród komórek tym gorsze efekty z rehabilitacji.

Przyczyny niedosłuchu odbiorczego:

  • uszkodzenie polekowe – zażywanie leków ototoksycznych np. antybiotyki (przykładowo gentamycyna, streptomycyna), moczopędnych, na nadciśnienie i inne. Nie zawsze uszkodzenie musi nastąpić ale są częste przypadki
  • uszkodzenie w wyniku hałasu – w wyniku działania hałasu często pojawia się tzw. uraz akustyczny czyli uszkodzenie słuchu na wysokich częstotliwościach (ok. 4000Hz)
  • uszkodzenie komórek słuchowych z wiekiem – na to nie mamy wpływu
  • uszkodzenie w wyniku urazu głowy, wypadku itp.

W przypadku całkowitej głuchoty pozostają implanty ślimakowe (o ile sprawny jest nerw słuchowy).

W kolejnym artykule przeczytasz o badaniu słuchu (audiogramie) – jak się je robi i jak odczytuje wynik a także o aparatach słuchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *