Ile kosztuje aparat słuchowy? Cena aparatu słuchowego.

Ile kosztuje aparat słuchowy?Zastanawiasz się ile kosztuje aparat słuchowy? Cena aparatów słuchowych waha się od ok. 1000 zł do ok. 10 000 zł. Przeczytaj poniższy artykuł aby nie dać się namówić na zakup mało wartego aparatu po wysokiej cenie – co jest dość częstą praktyką. Cena aparatu słuchowego zależy od kilku czynników takich jak:

 • rodzaj niedosłuchu
 • rodzaj aparatu
 • funkcje aparatu

Rodzaj niedosłuchu czyli to czy potrzebny będzie aparat na przewodnictwo powietrzne czy na przewodnictwo kostne, lub czy konieczny będzie aparat słuchowy czy wystarczy wzmacniacz.

Wzmacniacz słuchu wzmacnia dźwięki – wszystkie częstotliwości o taką samą wartość. Jeśli więc twój audiogram przedstawia linię poziomą to wzmacniacz można wypróbować. Jeśli jednak linia na audiogramie jest mocno pochyła to trzeba wzmocnić różnie częstotliwości np. niskie częstotliwości o ok 20 dB a wysokie częstotliwości o 60dB.

Wzmacniacze są bardzo tanie, można je dostać  już od kwoty 100 zł a aparaty słuchowe cyfrowe programowalne, gdzie możliwa jest już regulacja poszczególnych częstotliwości, kosztują od ceny ok 1000 zł.

Rodzaje aparatów:

 • zauszne na wkładkę,
 • zauszne na otwarte dopasowanie (na cieniutki wężyk),
 • zauszne na słuchawkę zewnętrzną,
 • wewnątrzuszne,
 • wewnątrzkanałowe

Do małych i średnich niedosłuchów można zastosować wszystkie typy aparatów, przy głębokim niedosłuchu stosuje się tylko aparaty zauszne na wkładkę.

Ceny aparatów zausznych zaczynają się od kwoty 1000 zł a aparatów wewnątrzusznych czy wewnątrzkanałowych od kwoty ok 2000zł. Jednak w aparacie zausznym za np. 3000 zł i w aparacie wewnątrzusznym za 3000 zł będziesz słyszeć tak samo (mają to samo oprogramowanie, różnią się tylko obudową). Producenci aparatów nie robią aparatów wewnątrzusznych poniżej kwoty 2000 zł bo poniżej tej kwoty często zdarzają się zwroty aparatów (ze względu na niską jakość słyszenia) a produkcja aparatu wewnątrzusznego kosztuje więcej niż zausznego. Aby zrobić aparat wewnątrzuszny protetyk musi pobrać formę z ucha po to by zrobić obudowę do aparatu, formę z ucha pobiera się także w przypadku robienia wkładki usznej.

Funkcje, jakie ma spełniać aparat ma tu największe znaczenie. Aparaty mają np. filtry mowy, reduktory szumów, uwydatnianie mowy, redukcję sprzężenia itp. Te dodatki wspomagają słyszenie w głośnym otoczeniu (prosty aparat czy wzmacniacz nie pomoże za wiele w hałasie). Jeśli ktoś potrzebuje aparatu tylko po to by porozmawiać z jedną osobą w domu czy do oglądania telewizji to wystarczy najprostszy aparat a nawet wzmacniacz ale jeśli ktoś potrzebuje aparatu do pracy np. w rozmowie z klientami w hałasie to potrzebny będzie aparat droższy (taki za ok. 3000 – 5000). Aparaty za cenę 8000 zł to aparaty bardzo dobrej jakości ale ja osobiście nie dałabym tyle za aparat po to by tylko miał 10 a nie 6 kanałów pozwalających na modelowanie zakresu słyszenia poszczególnych częstotliwości.

W większości punktach protetycznych ceny aparatów są podobne. Aparaty głównie różnią się nazwą a za tą samą cenę będziesz miał taki sam komfort noszenia. Cennik aparatów słuchowych jest tajemnicą zawodową w każdej firmie protetycznej.

Więcej o aparatach i ich cenach dowiesz się w artykule “Jaki aparat słuchowy? Jaki kupić aparat?

Zdjęcie powyżej – aparat słuchowy zauszny

Zdjęcie powyżej – aparat słuchowy zauszny z wkładką wewnątrzuszną

Zdjęcie powyżej – aparat słuchowy wewnątrzuszny

Zdjęcie powyżej – po lewej aparat słuchowy zauszny z wkładką wewnątrzuszną, po prawej aparat słuchowy wewnątrzuszny

Zdjęcie powyżej – aparat słuchowy zauszny na otwarte dopasowanie (cieniutki wężyk)

Trzeba pamiętać, że do zakupu aparatów słuchowych każdemu niedosłyszącemu należna jest refundacja ale o tym w innym artykule. Przed wyborem aparatu warto sprawdzić oferty internetowe aby zorientować się w poziomie cen, jednak kupowanie przez internet w tym wypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, przed zakupem przymierz aparat słuchowy i jeśli jest taka możliwość wypożycz go na określony czas. Większość salonów protetycznych umożliwia wypożyczenie aparatu słuchowego na 1 – 2 tygodni.

2 komentarze

 1. Stachu pisze:

  Aparaty słuchowe są drogie. Dwa to koszt ok 8 000 zł żeby dobrze słyszeć. Aparaty zakładane za ucho wyglądają dobrze bo teraz są bardzo małe i ich nie widać

  1. TESTER pisze:

   Aparaty słuchowe są drogie, nie da się ukryć ale najważniejsze, że pomagają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *