Jak kupić działkę na ROD? Jak zostać działkowiczem?

Myśląc o zakupie działki na Rodzinnych Ogródkach Działkowych (ROD) niejeden z nas wyobraża sobie wylegiwanie się na leżaku na łonie natury, w ciszy i na słoneczku lub grillowanie ze znajomymi. Niestety posiadanie działki niesie ze sobą ograniczenia i obowiązki. Przeczytaj o nich i jeszcze raz przemyśl zakup działki na Rodzinnych Ogródkach Działkowych.

 

Mówiąc o kupnie działki, musimy pamiętać, że kupujemy tylko prawo do jej użytkowania. Teoretycznie płacimy za zabudowania, nasadzenia i lokalizację. Działkowiec nie jest właścicielem ziemi.

 

Jak kupić działkę ROD?

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • podpisujemy umowę dzierżawy z zarządem ogrodu,
  • podpisujemy umowę z działkowcem o przekazaniu prawa do działki (przekazanie dzierżawy działkowej). Aby taka umowa weszła w życie, musi zostać zatwierdzona przez zarząd ogrodu.

 

Posiadanie ogrodu czy działki wiąże się z jej utrzymaniem w należytym porządku. Jeśli decydujesz się na uprawę warzyw, przygotuj się na masę pracy związanej z sianiem, sadzeniem, plewieniem, podlewaniem itd. Jeśli kupujesz działkę do rekreacji to też nie unikniesz obowiązków. Należy zadbać przynajmniej o koszenie i podlewanie trawy a nic się nie zrobi samo. Utrapieniem działkowców są tacy sąsiedzi, którzy koszą chwasty raz w roku po to, żeby dało się wejść na działkę. Wystarczy przegapić koszenie trawy w okresie kwitnienia mniszka lekarskiego, by jego nasiona rozsiały się na kilka działek dalej.

Jeśli na działce oczekujesz ciszy i spokoju, możesz się zawieźć. Bardzo często na działkach spędzają czas rodziny z dziećmi a od nich trudno oczekiwać ciszy. Starsi ludzie, często z ubytkiem słuchu, głośno słuchają radia, psy ujadają na obcych a kotów nie obowiązują granice działek. Przed opuszczeniem działki należy wszystko, co jest coś warte, pochować i pozamykać na trzy spusty. My śpimy, złodzieje nie.

Zapomnij o organizowaniu imprez na działce, jak sąsiad doniesie na ciebie, zapłacisz mandat bo przecież obowiązuje względna cisza.

 

Nie piszę tego, by kogokolwiek zniechęcić do zakupu działki na ROD ale by dokładnie przemyśleć decyzję zakupu. Działka przyniesie wiele przyjemności pod warunkiem, że włożymy w nią trochę pracy i poświęcimy czas. Korzystając z działki zadbajmy o spokój własny i innych działkowiczów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *