Funkie, hosty w ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, odmiany.

Hosty nazywane także funkiami to rośliny dekoracyjne, mało wymagające i łatwe w uprawie. Jak uprawiać funkie, jak je pielęgnować? O tym poniżej.

Funkie – wymagania, pielęgnacja.

Wymagana gleba żyzna, lekko kwaśna, przepuszczalna. Hosty lubią stale wilgotne podłoże więc nie można zapominać o częstym ich podlewaniu. Po przekwitnięciu łodygi odcina się, usuwa się także uszkodzone i martwe liście. Hosty nie boją się mrozów więc mogą zimować na ogrodzie bez przykrycia. Zimą mogą zgubić liście ale jest to dla nich zupełnie naturalne.

Funkie lubią stanowiska zacienione jednak obficiej kwitną jeśli mają dostęp do słońca przynajmniej na kilka godzin dziennie. Słońce jest także potrzebne do odpowiedniego wybarwienia liści.

 

Odmiany wymagające stanowiska w półcieniu (nasłonecznienie 2-5 godzin dziennie) to: Gold Standard, Gold Regal, Sun Power, Patriot, Pearl Lake, Blue Angel. Słońca wymagają głównie odmiany o żółtych liściach.

Pozostałe odmiany z powodzeniem sadzić można w pełnym cieniu. Sadzenie pod drzewami wiązać się może z kilkoma przeszkodami. Niektóre korzenie drzew mają płytki system korzeniowy i by coś pod nimi posadzić konieczne może być nawiezienie dodatkowej ziemi – koniecznie o kwaśnym odczynie. Poza tym drzewa pobierają większość składników pokarmowych i wody z ziemi więc funkie posadzone pod drzewami trzeba nawozić i częściej podlewać.

Ciekawe odmiany:

  • hosta Blue Mouse Eears – odmiana miniaturowa, liście lekko niebieskawe, kwiaty dzwonki lawendowe
  • hosta Blue Angel – duże niebiesko-zielone liście, kwiaty jasno lawendowe liczne i duże
  • hosta Gold Standard – najczęściej spotykane, łatwo wybarwia się na kolor żółty lub kremowy, kwiaty lawendowe
  • hosta Snow Cap – liście są lekko pomarszczone, kwiaty białe, najlepiej rośnie w pełnym cieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *