Aparat słuchowy. Refundacja do aparatu słuchowego

Jeśli laryngolog po badaniu stwierdzi, że nie ma możliwości leczenia ucha a niedosłuch istnieje, to powinien wystawić zlecenie na aparat słuchowy. Aparat słuchowy kupisz w punkcie protetycznym. Jakie są dofinansowania (refundacja) do aparatu słuchowego? Może być kilka źródeł:

1. Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia – jeśli  zlecenie na aparat słuchowy, które dostaniesz od laryngologa wyślesz do Narodowego Funduszu Zdrowia to po zatwierdzeniu zlecenia (trwa to ok. miesiąca ale w różnych województwach jest różnie) NFZ odeśle ci to zlecenie z zatwierdzoną kwotą refundacji. Refundacja do aparatu słuchowego wynosi:

  • Dla osób pracujących – refundacja do aparatu słuchowego na przewodnictwo powietrzne wynosi 560 zł, natomiast refundacja do wkładki usznej 50 zł (jeśli to będzie aparat zauszny).Przy obustronnym ubytku słuchu (zakup dwóch aparatów) osoba pracująca może się starać o refundację do dwóch aparatów i do dwóch wkładek.
  • Dla dzieci i młodzieży uczącej się – refundacja do aparatu na przewodnictwo powietrzne wynosi 1500 zł i 60 zł na wkładkę (w niektórych województwach jest to kwota 50 zł).  Przy obustronnym ubytku słuchu (zakup dwóch aparatów) można się starać o refundację do dwóch aparatów i do dwóch wkładek.
  • Emeryci, renciści, osoby bezrobotne – refundacja w kwocie 560 zł do aparatu i 50 zł do wkładki. Refundacja jest tylko do jednego aparatu i jednej wkładki.
  • Inwalidzi wojenni – refundacja w kwocie 800 zł do aparatu słuchowego i 50 zł do wkładki usznej. Refundacja jest tylko do jednego aparatu i jednej wkładki.

Przy dofinansowaniach do dwóch aparatów miało się coś zmienić by wszyscy mieli możliwość dostania dofinansowania do dwóch aparatów ale na razie nic się nie zmienia. Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia należy się co 5 lat.

2. Dofinansowanie z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) – środkami z PFRON zarządza najczęściej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (spytaj w starostwie). Dofinansowanie dostaną osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub grupę inwalidzką i które mają niskie dochody. Próg dochodowy jest inny w każdym powiecie i inne są kwoty dofinansowania (np. w Szczecinie można dostać ok. 1000 – 1500 zł). Na dofinansowanie czeka się długo bo od ok. pół roku do nawet dwóch lat. Aby otrzymać dofinansowanie z PFRON trzeba kupić najpierw aparat a potem fakturę zakupu aparatu, zrealizowane zlecenie z NFZ i wniosek składa się w Powiecie i czeka na pieniądze (działa to na zasadzie zwrotu pieniędzy). W niektórych powiatach jest możliwość złożenia kosztorysu na aparat jeszcze przed zakupem aparatu, więc składasz kosztorys (dostaniesz go w punkcie protetycznym) i czekasz na dofinansowanie a potem dopiero kupujesz aparat. Minusem jest to, że czekając na dofinansowanie czekasz na aparat i nie możesz go nosić.

3. Dofinansowanie od pracodawcy – jeśli pracujesz , spytaj w zakładzie pracy bo być może pracodawca dołoży ci coś do zakupu aparatu

4. Socjalna Fundacja Źle Słyszących – można tam uzyskać fundusze na zakup aparatu słuchowego, fundacja działa na rzecz osób o niskich dochodach szczególnie jeśli nie należy się im dofinansowanie z innych źródeł

5. Pomoc z innych źródeł np. Związek Głuchych, Związek Kombatantów Wojennych, Związki Inwalidów

itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *