Środki ochrony słuchu – ochronniki, zatyczki do uszu

Środki ochrony słuchu, ochronniki słuchu, zatyczki, korki, stopery do uszu – o tym w poniższym artykule.

Hałas w miejscu pracy i w domu może skutecznie uprzykrzać życie a nawet stać się przyczyną wielu chorób. Hałas to nie tylko głośne dźwięki, to także szum wentylatora, szum komunikacyjny, odgłos chrapania. Hałasem można nazwać dźwięki przeszkadzające w skupieniu się i w wypoczynku.

Hałas to jedna z najczęstszych przyczyn niedosłuchu. Dlatego tak ważna jest ochrona słuchu przed hałasem. Wśród rozwiązań ochrony słuchu są indywidualne zatyczki do uszu oraz filtry akustyczne.

 

FILTRY AKUSTYCZNE

Jeśli zależy nam na wygodzie i jakości ochronników słuchu zdecydujmy się na filtry akustyczne. Można je kupić w punktach protetyki słuchu (w punktach wykonywania badań słuchu i sprzedaży aparatów słuchowych). Protetyk pobierze wycisk z uszu i zrobi indywidualne wkładki wewnątrzuszne. Wkładka taka może być miękka lub twarda, przeźroczysta, koloru skóry bądź innego, dowolnego koloru. Do wkładki montowany jest odpowiedni filtr akustyczny w zależności od potrzeb słuchowych użytkownika. Filtrowane są tylko szkodliwe poziomy hałasu, natomiast poziom mowy pozostaje naturalnie słyszalny.

Jaki filtr akustyczny kupić? Filtr dobiera protetyk lub akustyk do określonej sytuacji akustycznej. Inny filtr zakłada się do hałasu przemysłu ciężkiego, inny do spania, inny dla muzyków itd. Polecane są filtry firmy Alpine np. dla muzyków filtr Music Safe PRO.

Ile kosztuje filtr akustyczny? Ceny kształtują się na poziomie ok. 200-300 zł.

 

ZATYCZKI DO USZU, STOPERY

Uniwersalne zatyczki do uszu (stopery do uszu) wykonane są z miękkiego materiału, który pod wpływem ciepła ciała dopasowuje się do kształtu przewodu słuchowego. W punktach protetyki słuchu dostępne są różne rodzaje zatyczek, które dostosowane są do innego poziomu hałasu np. stopery do spania, zatyczki do pływania.

Ile kosztują zatyczki do uszu? Cena kształtuje się w granicach ok. 10-100 zł.

 

NAUSZNIKI PRZECIWHAŁASOWE

Nauszniki przeciwhałasowe stosowane są w miejscach pracy. Ze względu na małą wygodę ich noszenia nie są stosowane w domach. Nauszniki przeznaczone są do tłumienia bardzo głośnych dźwięków, głównie wysokoczęstotliwościowych. Kupując nauszniki należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania – muszą być lekkie,  łatwe w czyszczeniu, posiadać miękkie, wygodne poduszki wyposażone w kanaliki wentylacyjne, pałąk nauszników musi być regulowany i solidnie wykonany.

Ile kosztują nauszniki przeciwhałasowe? Ceny nauszników dobrej jakości zaczynają się od kwoty ok. 60 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *