Jaki aparat słuchowy najlepszy? Jaki kupić aparat słuchowy?

jaki kupić aparat słuchowyAparat słuchowy czasem jest koniecznością. Idziesz do laryngologa, potem do punktu protetyki słuchu a tam… No właśnie, na wizycie w punkcie protetycznym zaoferowano ci kilka aparatów? Nie wiesz na jaki aparat słuchowy się zdecydować? Czym kierować się przy wyborze aparatu słuchowego? Przeczytaj poniższy artykuł.

Dla każdego z nas duże znaczenie ma cena aparatu słuchowego. Decydując się na aparat poniżej kwoty 1500 zł dostaniemy aparat podstawowy, często nieprogramowalny (ustawia się je tylko malutkim śrubokrętem na trymerach) albo też dostaniesz zwykły wzmacniacz. Wzmacniacz wzmacnia wszystkie dźwięki tzn. wszystkie częstotliwości o taką samą wartość np. 20 dB jeśli jest mały ubytek słuchu czy 60 dB przy dużym niedosłuchu. Wzmacniacza nie da się ustawić jeśli masz niedosłuch wysokoczęstotliwościowy (wykres audiogramu jest wtedy opadający w kierunku wysokich częstotliwości).

Podsumowując jeśli masz niedosłuch o różnych wartościach w poszczególnych częstotliwościach (np. niskie częstotliwości słyszysz na poziomie 30 dB a wysokie na poziomie 70 dB) to we wzmacniaczu źle będziesz słyszał, lepiej wybierz aparat słuchowy programowalny.

Średnia cena aparatu słuchowego dobrej klasy to ok. 3500 zł – 5000 zł(w różnych firmach ceny niewiele się różnią). Taki aparat słuchowy powinien być cyfrowy, programowalny na komputerze, powinien mieć przynajmniej 6 kanałów, posiadać reduktory sprzężenia, redukcję szumu wiatru, redukcję hałasu, uwydatnianie mowy. Im droższy aparat tym ma więcej tych funkcji.

Kanały w aparacie słuchowym to możliwość wzmocnienia poszczególnych częstotliwości o inne wartości. Im więcej kanałów tym lepiej aparat dopasuje się do niedosłuchu.

Aparaty słuchowe powyżej kwoty 5000 zł mogą zaoferować większą liczbę kanałów i kilka innych funkcji, dzięki którym słyszenie w aparacie będzie lepsze ale niewiele się one różnią od tych aparatów za 4000 zł. Sens kupowania bardzo drogich aparatów jest tylko wtedy, gdy kupujesz dwa aparaty słuchowe bo takie aparaty bardzo dobrze się ze sobą komunikują np. wyciszasz jeden aparat a drugi sam wyciszy się o tyle samo.

Kupić jeden czy dwa aparaty słuchowe? Odpowiedź jest jedna – jeśli niedosłuch jest obustronny to trzeba kupić dwa aparaty. Podobnie jest przy noszeniu okularów, nikt nie nosi okularów tylko na jedno oko jeśli wada jest na oboje. Słyszeć na jedno ucho to jak patrzeć jednym okiem. W dwóch aparatach będziemy wiedzieli skąd dobiega dźwięk (kierunkowość słyszenia) i lepiej będziemy rozumieli mowę.

Aparat słuchowy  zauszny czy wewnątrzuszny?

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne (wkładane do ucha) są małe i prawie niewidoczne, więc jak zależy ci bardzo na wyglądzie to możesz się na aparat wewnątrzuszny zdecydować. Aparaty wewnątrzuszne mają niestety wiele wad:

 • trzeba je często osuszać (bo w uchu jest wilgoć)
 • trzeba co ok. 2 miesiące wymieniać filtry (zrobią to w punkcie sprzedaży aparatu za opłatą)
 • baterie są małe i często trzeba je wymieniać (nawet co 2 dzień)
 • obudowę trzeba wymieniać co 2 lata bo ucho się rozszerza pod wpływem aparatu (koszt ok 500 zł)
 • są dość słabe (posiadają mały wzmacniacz) i nie nadają się do głębokich niedosłuchów
 • nie można ich nosić jeśli są częste wycieki z ucha
 • nie nadają się dla ciebie jeśli nie znosisz mieć ciągle zatkane ucho (spróbuj ze słuchawkami wewnątrzusznymi). Lepszy dla ciebie będzie aparat zauszny z cienkim wężykiem.

Aparaty słuchowe zauszne są mocne i można je stosować niemal do każdego niedosłuchu. Łatwo je wyczyścić, są bardziej widoczne od tych wkładanych do ucha, co 2 lata wymienia się tylko wkładkę uszną, która kosztuje ok 150 zł. Aparaty zauszne mogą mieć tradycyjną plastikową lub gumową wkładkę wkładaną do ucha lub cieniutki wężyk (tzw. dźwiękowód). Przy małym niedosłuchu lub przy niedosłuchu wysokotonowym stosuje się cienki wężyk, by niepotrzebnie nie wzmacniać dźwięków o niskiej częstotliwości.

2 komentarze

 1. Marek pisze:

  Mój tata ostatnio kupował aparaty słuchowe. Niestety drogie są i wydał ponad 8 000 zł za dwa aparaty. Słyszy lepiej ale nie chce za bardzo nosić bo nie jest przyzwyczajony do noszenia czegoś na uchu. Czyszczenie aparatu to dla niego za dużo więc ja to robię.

 2. Janka pisze:

  Aparaty słuchowe słono kosztują. Moja mama nosi za uchem i słyszy dobrze ale baterie często wymienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *