Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje? Dziecko na wakacjach

Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje by dziecko się nie nudziło i żeby rodzice trochę odpoczęli? Wszystko zależy od wieku dziecka i zasobności portfela rodziców. Pierwsze wakacje z dzieckiem zawsze są niezapomniane. Do tej pory robiliście i jechaliście gdzie chcieliście. Teraz trzeba dostosować wyjazdy do dziecka. Wakacje z dzieckiem nie muszą być nudne czy męczące, wystarczy dobrze się przygotować do wyprawy.

Z dzieckiem do roku czasu lepiej nie wybierać się za daleko np. w tropiki. Może się okazać, że dziecko zaczęło chorować  i trzeba będzie wracać do domu. W krajach afrykańskich czy azjatyckich może być ciężko o dobrą opiekę dla dziecka. Poza tym wasz pediatra dobrze już zna wasze dziecko i lepiej będzie wiedział jak leczyć dziecko. Małych dzieci nie powinno narażać się na nagłe zmiany klimatu. Im mniejsze dziecko, tym więcej czasu potrzebuje na dostosowanie się do nowych warunków. Dzieci różnie reagują na drastyczne zmiany klimatu, niektóre płaczą, nie mogą spać, są rozdrażnione. Wtedy rodzice na pewno nie odpoczną.

Gdzie jechać na wakacje z niemowlakiem?

Niemowlę potrzebuje przede wszystkim spokoju i bliskości rodziców.

Bardzo dobrym pomysłem jest wyjazd na wieś do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie dziecko pozna nowe zwierzaki. Oprócz psów i kotów w gospodarstwie agroturystycznym zobaczymy krowy, konie, kozy, świnie, owce a także (w czasie spacerów po polach czy lesie) zwierzęta dzikie sarny, lisy, wiele ptaków. Rodzice w gospodarstwie agroturystycznym odpoczną od zgiełku miasta i ciągłego pośpiechu. Szukając gospodarstwo agroturystyczne szukaj takie, gdzie są udogodnienia dla małych dzieci np. plac zabaw, posiłki dla dzieci, łóżeczko dla dziecka, wanienka.

Wyjazd nad morze z niemowlakiem także jest dobrym pomysłem. Spanie pod namiotem odradzam ze względu liczne niewygody i brak odpowiednich warunków higienicznych (przygotowanie kaszki niemowlakowi powinno być prawie sterylne). Niemowlę nie pobawi się na plaży ale szum morza łatwo usypia dziecko a rodzice mogą w tym czasie spokojnie odpocząć. Trzeba pamiętać, że niemowlę nie powinno przebywać na słońcu a skóra powinna być chroniona kremem z wysokim filtrem i ubrankami. Na główce niemowlaka powinna być czapeczka, ponadto dziecko na plaży musi przebywać pod parasolem.

Wyjazd w góry z niemowlakiem jest dużym wyzwaniem. Jeśli już zdecydowaliście się na góry to wybierzcie te niższe, łagodne pagórki. Niemowlę, które jeszcze nie chodzi będzie noszone na rękach lub w nosidełku bo z wózkiem w górach może być duży problem. Wyjścia w góry nie mogą być zbyt długie bo dziecko w nosidełku nie może być długo noszone a poza tym niemowlę powinno się wyspać w czasie drzemki w wygodnej pozycji. Pamiętaj, że niemowlę trzeba chronić przed słońcem.

 

Gdzie jechać na wakacje z dzieckiem, które skończyło roczek?

Dziecko roczne jest ciekawe świata i potrafi się już samo bawić. Dobrym pomysłem jest wyjazd nad morze. Dzieci uwielbiają zabawy w piasku (a nad morzem mamy wielką piaskownicę) i pluskanie w wodzie. Rodzice mogą w tym czasie odpocząć, oczywiście mając ciągle na oku dziecko.

Wyjazd w góry może być bardzo męczący dla dziecka jak i dla rodziców. Dziecko nie przejdzie zbyt dużej drogi samo a z wózkiem ciężko się poruszać w górach. Poza tym dziecko jest już dość ciężkie i noszenie go kilka kilometrów może być zbyt dużym wysiłkiem dla rodziców. Nawet jeśli zdołacie zabrać wózek na szlak to dziecko nie będzie siedziało w wózku kilka godzin spokojnie. Będzie chciało dotknąć wiele ciekawych rzeczy po drodze (kwiatki, szyszki) i nie zawsze tak małe dziecko będzie chciało pójść w tym kierunku który wybrali rodzice.

Wyjazd na wieś do gospodarstwa agroturystycznego jest dobrym pomysłem ale w gospodarstwie agroturystycznym rodzice raczej nie odpoczną. Na dziecko, które już chodzi trzeba bardzo uważać żeby nie podeszło zbyt blisko jakiegoś zwierzaka (obce zwierzęta mogą zrobić krzywdę dziecku – pies może ugryźć, kot podrapać, koń kopnąć), żeby dziecko nie wpadło do stawu z rybkami, żeby nie podeszło zbyt blisko ogniska czy grilla itp.

Ze starszym dzieckiem można pokusić się na wyjazd za granicę czy na biwak pod namiot. To będzie dla dziecka wielka przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *