Biegunka u dziecka. Sposób na biegunkę. Leczenie biegunki.

O biegunce nie świadczą tylko luźne kupki ale przede wszystkim ich częstotliwość. W kupce może pojawić się śluz lub krew. Przyczyną biegunki często są rotawirusy. Biegunka przebiega wówczas gwałtownie z wymiotami i często z wysoką gorączką. Skonsultuj się z pediatrą, szczególnie, gdy chore jest dziecko poniżej 6 miesiąca życia gdyż u tak małych dzieci szybko dochodzi do odwodnienia. Lekarz może skierować malucha do szpitala na podanie kroplówki. Na rotawirusy są szczepionki jednak cykl szczepień trzeba zakończyć nim dziecko skończy 26 tydzień życia.

Biegunka może być wywołana również bakteriami a wywołuje ją np spożycie nieświeżego jedzenia. Objawemwymioty, gorączka, bóle brzucha. Lekarz może zalecić przyjmowanie probiotyków, czasem też antybiotyku.

Biegunka może pojawić się także w czasie przyjmowaniu antybiotyków. Antybiotyki niszczą niebezpieczne bakterie ale nie oszczędzają też tych dobrych co prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej. W czasie antybiotykoterapii podawaj dziecku probiotyki.

Biegunka może wystąpić u dzieci, które spożyły produkt na który są uczulone przy np. uczuleniu na białka mleka krowiego lub gluten. Alergii pokarmowej może towarzyszyć biegunka i zmiany skórne. Najlepszym sposobem leczenia jest wykluczenie z diety dziecka produktów uczulających.

W czasie biegunki podawaj dziecku dużo płynów (niegazowana woda mineralna, herbatki ziołowe). Jeśli dziecko wymiotuje podawaj picie często ale w małych ilościach. Nie podawaj dziecku słodkich soków i słodkich napojów.

 

Objawy odwodnienia.

Przy biegunce i wymiotach łatwo o odwodnienie. Jeśli zauważysz niepokojące objawy jedź szybko z dzieckiem do szpitala. U niemowląt poniżej 6 miesiąca życia odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, niewykluczone, że lekarz skieruje dziecko do szpitala na podanie kroplówki. Objawy, które powinny cię zaniepokoić to

  • mniejsza ilość zmoczonych pieluszek. Dziecko siusia rzadziej a w pieluszce jest mało moczu
  • zapadnięte ciemiączko u noworodków
  • podkrążone oczy
  • sucha skóra

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *