Zakładanie ogrodu – od czego zacząć?

Chcesz samodzielnie założyć ogród? Nic trudnego ale nie spiesz się – ogród musi być dobrze przemyślany, bo na większość nasadzeń będziesz patrzeć przez wiele lat. Duże drzewa ciężko przesadzić w inne miejsce a zmiana wyłożonej już kostki brukowej będzie kosztowna.

Poniżej przedstawiam kilka punktów nad którymi warto się zastanowić przed założeniem ogrodu.

1. Modnie, niemodnie czy po twojemu?

Ogród jest sprawą osobistą i to ty powinieneś się w nim dobrze czuć. Nie zwracaj uwagi na modę czy opinie innych. Ja wolę czerwone i pyszne owoce porzeczki od trujących ale bardziej modnych cisów. Zielona sałata, czerwono zielone liście buraka, mięta i wiele innych warzyw i ziół zastępuje w moim ogrodzie “niejadalne” rośliny ozdobne. Kiedy sąsiedzi sadzili lilaki, ja sadziłam czereśnie i wiśnie, które uważam za bardziej dekoracyjne i pożyteczne (pięknie kwitną, mają śliczne i pyszne owoce i ładnie się przebarwiają jesienią). W moim ogrodzie jest sporo kwiatów ale nie stanowią one podstawy ogrodu lecz dodatek.

2. Najlepiej w twoim ogrodzie mają się czuć rośliny.

To rośliny spędzają najwięcej czasu w ogrodzie. Rozejrzyj się i sprawdź, gdzie jest najwięcej słońca a gdzie przez większość dnia jest cień. Zrób szpadlem dołek w ziemi i sprawdź jaką masz ziemię – czy ziemia jest piaszczysta, czy zbita i gliniasta. Sadź rośliny według ich preferencji. Kwiaty lubiące miejsca słoneczne i suche będą słabo kwitły lub wcale nie będą kwitły w cieniu. Rośliny, lubiące kwaśną ziemię np. borówki będą słabo rosły w ziemi zasadowej.

3. Czas wypoczynku w ogrodzie musi być dłuższy od czasu pracy w nim.

Jak dużo czasu możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu? Jeśli masz mało czasu, postaw na byliny wieloletnie, które zimują w gruncie i same się rozrastają. Rośliny jednoroczne, sezonowe wymagają większego zaangażowania. Oczko wodne także będzie wymagało większej pracy niż skalniak. Trawnik wbrew pozorom ma duże wymagania. Jeśli trawa rośnie w słońcu – wymaga częstego podlewania, w cieniu rośnie bardzo słabo i przerasta mchem, ginie w miejscach często deptanych. Podlewanie, koszenie, grabienie, wertykulacja, wyrywanie chwastów, dosiewanie trawy – to czynności konieczne dla utrzymania pięknego trawnika.

4. Nie walcz z naturą bo i tak przegrasz.

Rośliny tropikalne zimą wymarzną jeśli ich nie schowasz w ciepłe miejsce. Nie masz gdzie przechować roślin nie zimujących w gruncie lub po prostu nie masz czasu na ich przenoszenie? – zrezygnuj z roślin tropikalnych. Jeśli wokół ogrodu masz łąki to nie licz na to, że w twoim ogrodzie nie zagoszczą rośliny z łąk. Może wówczas lepiej zamiast tradycyjnej rabaty założyć kwiecistą łąkę z różnymi gatunkami traw?

5. Odwiedź kilka parków dendrologicznych.

Przyjemność zwiedzania połącz z poznawaniem roślin. W większości parków, pod roślinami na tabliczkach znajdziemy nazwę rośliny. Jeśli coś ci się spodoba, zrób zdjęcie okazu wraz z tabliczką. W domu, w internecie znajdziesz więcej informacji na temat rośliny np. jakie ma wymagania.

6. Wyjdź na spacer i pozaglądaj do ogrodów innych (oczywiście z daleka:))

Rośliny, które Ci się podobają może znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Zwróć uwagę na to, które rośliny rosną bujnie, a które chorują. Zauważ, że nie tylko kolor roślin się liczy ale też kształt i faktura liści.

7. Zastanów się co chcesz mieć w ogrodzie.

Ogród warzywny czy kwiatowy? Ogród zacieniony z dużymi drzewami czy słoneczny skalniak? Może mała fontanna lub plac zabaw dla dzieci? Jeśli potrzebna Ci szklarnia, altana czy domek narzędziowy to musisz mieć na to miejsce. Domek postaw w miejscu najgorszym dla roślin (tam, gdzie nic nie urośnie) w cieniu, w rogu działki. Szklarnię postaw w miejscu mało widocznym ale słonecznym. Przy placu zabaw nie sadź roślin kolczastych, trujących a także najładniejszych okazów kwiatów lub warzyw, które mogą zostać zdeptane.

8. Ogród nie powinien być obowiązkiem ale przyjemnością.

Ciesz się ogrodem. W wirze obowiązków ciężko zauważyć kwitnące przez chwilę kwiaty. W ogrodzie koniecznie znajdź miejsce do siedzenia ze stolikiem na poranną lub popołudniową kawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *