Ogród użytkowy. Jakie drzewa, krzewy, warzywa i zioła

Ogrody użytkowe przy domach to już przeszłość. Już kilka lat temu przyglądając się nowo powstałym ogrodom zauważyłam, że niewiele w nich drzew lub krzewów owocowych, nie wspominając już o warzywach, których nie ma wcale. Zioła zazwyczaj kupowane są w doniczkach w marketach i hodowane na parapecie kuchennym. Jednocześnie coraz częściej słyszę od innych rodziców, że ich dzieci nie chcą jeść warzyw ani owoców.

Pomidorki koktajlowe wśród kwiatów

Mój ogród nie jest typowo użytkowy bo rośnie w nim kilka iglaków i trochę kwiatów ale w przeważającej liczbie rosną krzewy i drzewka owocowe, warzywa i zioła. Ogród nie jest śliczny i wymuskany jak inne z sąsiedztwa ale ja go kocham za pyszne owoce, które jemy przez cały rok – świeże latem i jesienią a przetwory zimą i wczesną wiosną. Moje dzieci jedzą mnóstwo warzyw i owoców prosto z krzaka bardzo często nawet nie myte tylko „odmuchane” :)) Ogród wymaga ode mnie pracy ale wiem, że warto, gdy widzę jak córka podjada groszek, wiśnie, maliny, porzeczki, jak wyszukuje marchewki czy zjada kolejnego pomidorka. Nie ma problemu, gdy w jabłku jest robaczek bo zjada się pozostałą część jabłka, gdzie robaczek nie zdążył dojść. Ogród to miejsce doświadczeń smakowych. Prócz owoców i warzyw jadalne są także niektóre kwiaty(nagietki, róże, lawenda) i chwasty (lebioda, koniczyna, mniszek, pokrzywa).

Smaku owoców z własnego ogrodu i tych ze sklepu nawet nie sposób porównać. Owoce, które do ostatniej chwili rosły w słońcu na krzaku są słodsze a fakt nie stosowania środków chemicznych przy uprawie sprawia, że są też zdrowsze. Pomidory, które uprawiam pod folią nie wymagają sparzenia przed zdjęciem skórki. Słońce i ciepło sprawiają, że skórka bez trudu schodzi.

Winorośl zakryje płot od sąsiada lub nie ładną ścianę

Gdy pojawia się w ogrodzie wolne miejsce do sadzenia i zastanawiam się co posadzić, biorę pod uwagę tylko rośliny użytkowe. Drzewa i krzewy owocowe nie ustępują urodzie roślinom dekoracyjnym. One także mogą mieć piękne liście, pięknie kwitną i wydają piękne owoce, trzeba tylko wiedzieć jakimi roślinami użytkowymi zastąpić te dekoracyjne. Dodatkowym plusem krzewów owocowych jest przyciąganie ptaków, które w zamian za owoce odwdzięczą się pięknym śpiewem. Poniżej kilka przykładów z mojego ogrodu.

  • Pigwowiec na żywopłot – pięknie kwitnie i wydaje okrągłe, kwaśne owoce, które używam zamiast cytryny do herbaty. Robię także konfiturę z pigwowca, którą wykorzystuję do ciast i deserów.
  • Winorośl na zakrycie nieładnej ściany garażu. Istotne jest wybranie smacznej i odpornej na przymrozki winorośli.
  • Agrest, ze względu na kolce sadzę w miejscach mniej uczęszczanych w ogrodzie. Duży krzew posadzony pod oknem może zniechęcić złodzieja do wejścia przez okno do domu :))
  • Porzeczki (czarne, czerwone, białe), aronia, borówki amerykańskie – odgradzają poszczególne części ogrodu np. warzywniak od miejsca zabaw dla dzieci.
  • Maliny, jeżyny, dereń jadalny rosną podparte o płot sąsiada (latem z obu stron płota można objadać owoce).
  • Drzewa w moim ogrodzie: jabłoń, śliwy (węgierka i stare drzewo smacznych lipcówek), grusza, brzoskwinia, czereśnia, wiśnia. Bardzo istotne jest wybieranie drzew,które nie rosną bardzo wysokie lub odpowiednie przycinanie gałęzi.
  • Kwiaty jadalne: nasturcja o pikantnym smaku, liliowce o aromacie szparagów, nagietki o kwaskowym smaku, lawenda idealna do potraw mięsnych i lodów, bratki udekorują torty i desery,
  • Dekoracyjne warzywa: kapusta i sałaty dekoracyjne (wiele odmian i kolorów), czosnek
    Smaczna alternatywa żywopłotu

    (dekoracyjne i jadalne kwiaty), słonecznik (pięknie kwitnie i można podłubać pyszności), rabarbar (świetny na kompot i ciasto), pomidorki koktajlowe (można je wkomponować między kwiatami), groszek (ładnie kwitnie i pachnie, potemzajadamy pyszne strąki).

  • Zioła: szczypiorek, pietruszka, lubczyk, mięta.
  • Jadalne chwasty: lebioda, koniczyna (do sałatek), mniszek (miodek z mniszka, do sałatek), pokrzywa (pyszny napar). Nie trzeba ich sadzić, i tak urosną :)

Dla osób, które dopiero zakładają ogródek, lub nie mają dla niego za dużo czasu, nie polecam sadzenia:

  • ogórków (mają duże wymagania, są delikatne, i szybko się starzeją i usychają),
  • truskawek (ładne i smaczne ale dużo z nimi pracy, są ekspansywne i trzeba je kontrolować),
  • papryki (lubi ciepełko więc bez osłony nie przetrwa),
  • nie sadź roślin trujących (szczególnie, gdy po ogrodzie biegają dzieci).
  • nie polecam sadzenia wczesnych odmian drzew i krzewów gdyż bardzo często kwiaty lub zawiązki owoców są niszczone przez mróz. Lepiej skusić się na odmiany średniowczesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *