Jak założyć ogród? Jak urządzić ogródek?

Urządzanie ogrodu składa się z kilku etapów. Pierwszy etap to projektowanie “na papierze”, następny to, przygotowanie działki i ziemi, wybór roślin a kolejny dopiero sadzenie roślin. Inaczej będziesz projektować ogródek warzywny a inaczej rabatę z kwiatami. Planowaniem ogrodu warto zająć się w okresie zimowym, wiosną będziemy mogli od razu przystąpić do pracy. Wykonanie planu zagospodarowania i ustalenie kolejności prac sprawi, że nasze działania będą zoptymalizowane a nasadzenia nie przypadkowe a ładnie skomponowane. Jak założyć ogród? Jak urządzić ogródek? Pomogą ci poniższe wskazówki.

Ogród warzywny – jak założyć ogródek warzywny

Zaplanuj co chcesz sadzić i w jakiej ilości. Pamiętaj, że w jednym miejscu przez cały okres letni mogą rosnąć różne rośliny np. od marca do maja rzodkiewka, w czerwcu szpinak, od lipca do września buraczki a od października szczypiorek.

Wokół ogrodu warzywnego nie sadź wysokiego żywopłotu – żywopłot daje cień i odbiera wodę oraz składniki odżywcze innym roślinom. Ogrodzenia drewniane należy często konserwować środkami chemicznymi, które mogą dostać się do ziemi a następnie do warzyw. Wokół ogrodu warzywnego lepszym rozwiązaniem jest ogrodzenie z siatki koniecznie z cokolikiem (dzięki temu trawa od są sąsiada nie będzie się rozrastać na twoją działkę).

Ziemię koniecznie trzeba odchwaścić, spulchnić i nawozić. Jeśli na działce jest dużo chwastów można zastosować chemiczne opryski. Ziemię najlepiej nawozić naturalnym obornikiem (krowim lub końskim), dodatkowo można zastosować także sztuczne nawozy azotowe. Jeśli ziemia ma kwaśny odczyn (zauważysz że mocno rozrasta się np. skrzyp polny) to ziemię trzeba wapnować. Spulchnianie ziemi czyli jej skopanie ma bardzo duże znaczenie – w czasie kopania wybierasz pozostałe chwasty i kamienie.

Rośliny wysokie sadź przy płotach i tak, by nie zasłaniały słońca pozostałym roślinom.Rośliny delikatne np. pomidory dobrze jest sadzić pod osłonami.

Podczas planowania ogrodu warzywnego pamiętaj o zmianowości upraw (co w danym miejscu sadzić po poprzednich nasadzeniach) i sąsiedztwie upraw (co sadzić obok czego).

Planując ogródek warzywny pamiętaj o miejscu na kompostownik – to dobre miejsce składowania roślinnych odpadków oraz źródło nawozu do zasilania rosnących roślin w ogrodzie.

Ogródek kwiatowy – jak zaprojektować ogród kwiatowy

Ogród kwiatowy planuj najpierw na kartce. W ogrodzie granicę nasadzeń możesz zaznaczyć palikami lub wężem ogrodowym.

Zaobserwuj gdzie w ciągu dnia jest słońce a gdzie tylko cień. Niektóre rośliny kwitną tylko w miejscu słonecznym, inne wolą miejsca zacienione.

Zwróć uwagę na sąsiedztwo. Ogród warto “otworzyć” na piękne widoki a od uciążliwości np. ruchliwej ulicy odgrodzić.

Ogrodzenie wokół ogrodu kwiatowego powinno być “delikatne” by przepuszczało słońce. Wysokie żywopłoty sadź tylko od strony północnej. Jeśli przy ogrodzeniu będą rosły rośliny, które lubią zaciszne miejsca, płot możesz obłożyć matą bambusową, lub możesz posadzić przy nim wysokie kwiaty.

Sprawdź jaką masz ziemię: piaszczystą, kwaśną, gliniastą itd. Dobieraj takie rośliny do ogrodu, które będą rosły na twojej ziemi. Rośliny, które nie lubią tego rodzaju ziemi sadź w donicach lub dużych pojemnikach wykładając je odpowiednią ziemią zakupioną w sklepach ogrodniczych.

Sadząc rośliny sprawdzaj jakiej wielkości będą osiągając dorosłość. Zakładając ogródek z kwiatami na początku może się wydawać, że roślin jest za mało ale po 2latach na rabatach może być tak gęsto, że będziesz musiał usuwać niektóre rośliny. Pamiętaj że można wybierać między roślinami szybko rosnącymi czy wolno rosnącymi albo też kupić rośliny karłowate.

Dobieraj takie rośliny kwitnące by od wiosny do jesieni cieszyć się kolorami. Zimą nasze oczy cieszyć będą rośliny zimozielone.

Przeczytaj także “Planowanie ogrodu czyli jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie i na działce.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *