Jakie garnki kupić? Jakie garnki wybrać, jakie są najlepsze?

Jakie garnki kupić? Jakie garnki są najlepsze? Na pewno takie, które przetrwają kilka lub nawet kilkanaście lat. Garnki powinny być dostosowane do typu kuchenki tzn. inne do kuchenki gazowej, inne do kuchni elektrycznej i inne do kuchni indukcyjnej.

Wybierając garnek nie kieruj się tylko ceną. Na cenę wpływa także marka więc za garnek znanej i reklamowanej firmy zapłacisz więcej, choć wcale nie musi być lepszy od tańszego odpowiednika innej mniej znanej firmy.

Garnki ze stali nierdzewnej wbrew pozorom nie zawsze są ze stali nierdzewnej. Najlepiej przy zakupie garnków zostaw sobie paragon i opakowanie i gdy garnki zaczną rdzewieć po prostu oddaj je do sklepu. Jeśli nie minęły 2 lata od zakupu to sklep musi je przyjąć i oddać ci pieniądze.Potrawy gotowane w garnkach ze stali mogą mieć lekki posmak metalu. Gotując w garnku ze stali na kuchni elektrycznej z płytami może się zdarzyć, że dno garnka wypaczy się (zrobi się półokrągłe). Garnki ze stali łatwo utrzymać w czystości, mają gładką powierzchnię i można je szorować. Dzięki zawartości chromu są odporne na działanie kwasów i wysokich temperatur. Dno garnka ze stali powinno być podwójne by potrawy się nie przypalały.

Garnki emaliowane są jednymi z najtańszych na rynku, są idealne do gotowania potraw gdyż nie zmieniają ich zapachu. Mają piękne wzornictwo, są w różnych kolorach i malowane w przeróżne motywy pasujące do każdego typu wnętrza. Niestety są one nie trwałe, przy uszkodzeniu garnka emalia łatwo odchodzi a taki garnek nadaje się tylko do wyrzucenia (nie można w nim już gotować). Łatwo się przepalają i pękają. Garnków emaliowanych nie można czyścić druciakami, gdyż łatwo je w ten sposób uszkodzić.  Dobrze, jeśli garnek emaliowany ma podwójne dno, wtedy potrawy się nie przypalą.

Garnki teflonowe – to jedne z lepszych garnków ale niestety są dość drogie. Nie zmieniają smaku potraw a do smażenia wystarczy niewielka ilość tłuszczu. Garnki teflonowe są dość delikatne i mieszając w takim garnku trzeba używać łyżek drewnianych ale przy prawidłowym użytkowaniu garnki teflonowe przetrwają wiele lat.

Garnki do gotowania na parze – najczęściej zrobione są ze stali. Muszą być dość wysokie by koszyk na żywność znajdował się powyżej poziomu wody. Konieczna jest pokrywka, najlepiej szklana by móc obserwować gotującą się potrawę. Pokrywka powinna mieć otwór na wylot nadmiaru pary.

Jakie garnki wybrać? Wybieraj garnki dobrej jakości, wytrzymujące wysoką temperaturę nie wypaczając się. Dobrze jeśli posiadają uchwyty do przenoszenia lub odczepianą rączkę, co znacznie ułatwia ich przechowywanie. Wybieraj garnki z pokrywkami – często się przydają do gotowania i duszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *