Jaką trampolinę kupić? Jaka trampolina jest najlepsza?

Gdy nadchodzi sezon letni i niektórzy z nas zastanawiają się nad rekreacją na świeżym powietrzu szukamy wyposażenia rozrywkowego naszych podwórek. Dziś mamy do wyboru szereg “urządzeń” pomocnych nam w miłym spędzaniu wolnego czasu – jednym z takich produktów jest trampolina do skakania nazywana też przez niektórych batutem. Zabawka ta jest na tyle dobrym wyborem, że raczej nie ogranicza wieku użytkownika – tzn. nie jest przeznaczona tylko dla dzieci – w zależności od modelu jaki kupimy. Zakup trampoliny należy przemyśleć pod kątem jej przyszłych użytkowników – możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy kupując słaby model wytrzymujący obciążenie np do 100 kg albo dodać około 30 zł i kupić taki do 150 kg – co jest dużo lepszym rozwiązaniem. Są też modele trampolin wytrzymujące np 500 kg ale kosztują one ponad 1000 zł za średnicę 3m.

Taki parametr jak nośność trampoliny musi być podany – jeśli sprzedawca go nie podaje to znaczy, że nie wie czym handluje, albo (co bardziej prawdopodobne) jest to jakiś słaby wyrób lub starszy model wytrzymujący mniejsze obciążenia. Parametr ten jest chyba najważniejszym obok średnicy trampoliny i jeśli nie jest podany w ofercie to radzę omijać takich sprzedających szerokim łukiem.

Jeśli mają Państwo duży ogród to oczywiście im większa trampolina tym lepiej ale optymalnym rozwiązaniem jest 3 metrowy batut z siatką zabezpieczającą – modele bez siatek tylko dla gimnastyków, gdyż są dość niebezpieczne. Mowa tutaj o siatce okalającej powierzchnie trampoliny poprowadzonej w górę – chroniącej przed wypadnięciem.

Inne spotykane zabezpieczenia, znajdujące się w zestawie to m.in.:

siatka na “podbudowę” trampoliny – zabezpieczająca przed wchodzeniem pod urządzenie (np. wejście pod trampolinę zwierzaka domowego albo małego dziecka może zakończyć się dla niego tragicznie jeśli z batutu ktoś korzysta),

otulina sprężyn – wykonana z gąbki obszytej najczęściej wodoodpornym materiałem chroniąca przed niemiłym spotkaniem stopy ze sprężynami w czasie opadu, jeśli taką otulinę zostawisz na zimę na dworze to popęka ci i nie będzie pasować na wiosnę – to jest słaby element trampoliny, koniecznie chowaj go na zimę pod dach,

pokrowce piankowe na słupki podtrzymujące siatkę górną – chroniące przed uderzeniem w słupek a raczej przed skutkami takiego uderzenia,

Możemy spotkać na rynku różne typy mocowania siatki górnej – proszę zwrócić uwagę, że dostępne są mocowanie bezpośrednio w całej wysokości na słupku pionowym albo zawieszenie siatki na słupku – tzn. jego górnej poprzeczce – niweluje to możliwość obicia się o słupek w czasie uderzenie w siatkę oraz opadnięcia na osłonę sprężyn.

Na załączonym zdjęciu widzimy trampolinę z siatką mocowaną wzdłuż słupka podtrzymującego – jest to gorsze rozwiązanie względem bezpieczeństwa – tutaj możliwe jest uderzenie o słupek oraz uwięzienie nogi pomiędzy sprężynami naciągającymi batut – pomimo otuliny takie rzeczy się zdarzają. Plusem tej trampoliny jest drobnooczkowa siatka – o oczkach drobniejszych niż palce u rąk.

Jeśli mieszkasz w jednym z krai skandynawskich to masz lepsze od trampoliny dmuchane poduszki dostępne na placach zabaw za darmo.

Poduszka jest cały czas dmuchana przez schowane w ziemi urządzenie – sprężarkę.

Nie tylko dzieci znajdują radość z zabawy na takim placu zabaw.

Innymi dobrymi sposobami na relaks we własnym ogródku jest basen stelażowy lub dmuchany albo – jeśli mamy dostęp do zbiornika wodnego lub pochyłości – relatywnie mało popularna jeszcze w Polsce piłka czy też kula do zorbingu tj. kula w którą się wchodzi i turla w niej po pochyłości lub chodzi suchą nogą po wodzie (!). Kupno takiej kuli na własność (do turlania po lądzie i w wodzie) to koszt ok 4000 – 6000 zł. Podobne kule ale w zubożonej wersji (tj. służące tylko do wody a nie do turlania na lądzie) można spotkać w wakacje nad morzem – jeśli chciałbyś taką kupić na własność to kosztuje ok 1200 zł, plus dmuchawa.

W internecie znajdziecie Państwo najlepsze ceny na trampoliny – bez porównania niższe niż w sklepach stacjonarnych. Na przykład trampolina 3 m, wytrzymująca obciążenie 150 kg kosztować powinna około 550 złotych (razem z często zawyżaną m.in. na allegro przesyłką – nie zwracajcie Państwo uwagi na to, że można na allegro znaleźć cenę np 300 zł za taką trampolinę – proszę spojrzeć na koszt przesyłki i brak możliwości odbioru osobistego). Trampoliny, oprócz aukcji,  dostępne są także w sklepach internetowych.

Oprócz sklepów internetowych czasami trampolinę w niższej cenie oferuje sieć sklepów Netto (trampolina w netto – rok 2011- jest standardowa – podobna do dostępnych w internecie, 305 cm, siatka boczna uniemożliwiająca upadek na sprężyny i styczność z słupkiem podtrzymującym, obciążenie max 150 kg), trampolina z Netto jest  jednak nieco tańsza od identycznych, dostępnych na aukcjach – w rozliczeniu z kosztami przesyłki, które tutaj odpadają. Niekiedy dobrą ofertą może poszczycić się także sklep stacjonarny Biedronka oferujący okresowo trampolinę 3 metry z siatką boczną drobnooczkową (palce przy spadaniu nie wchodzą w oczka) dodatkowo siatka jest mocowana w taki sposób, że tak jak w przypadku wyrobu netto uniemożliwia upadek na sprężyny oraz styczność z słupkami podtrzymującymi, wyposażona jest w stabilne nogi wygięte na zewnątrz, wytrzymującą masę ćwiczącego do 200 kg (dla trampolin z roku 2011 – w roku 2012 obciążenie w ofercie Biedronkowej trampoliny zmniejszy się do 180 kg). Trampolina z Biedronki jak na razie jest dobrą alternatywą do ofert z aukcji. Dodatkowo kupno trampoliny z Biedronki daje Ci możliwość jej dokładnego obejrzenia przed zapłatą (no przynajmniej obejrzenia kartonu). Porównaj cenę trampoliny dostępnej w Biedronce do cen w ofertach internetowych – będziesz miał drogi czytelniku aktualne pojęcie o wolumenie cen za ten produkt, być może sklep Biedronka oferując swoją trampolinę wyróżniającą się obciążeniem 200 kg zmusi sprzedawców internetowych do obniżenia cen za swoje 150-tki, które są chyba najbardziej popularnymi obecnie batutami.

Na koniec chciałbym jeszcze raz prosić Państwa o szczególną uwagę na siatkę zabezpieczającą – powinna być mocowana w sposób uniemożliwiający opadnięcie na sprężyny naciągające batut (częsta przyczyna wypadków – wystarczy obejrzeć filmiki na youtube) oraz zdystansowana od słupków podtrzymujących ją w pionie – dokładnie tak jak mocowana jest w trampolinie biedronkowej i dokładnie nie tak jak mocowana jest siatka w trampolinach z marketu budowlanego Nomi (ponieważ Nomi w październiku 2013 r. złożyło wniosek o upadłość układową i część ich sklepów jest zamknięta w roku 2014 i część osób nie ma już możliwości zapoznania się z ich produktami – napiszę, że we wcześniejszych latach siatka w sprzedawanych przez tą sieć trampolinach była mocowana bezpośrednio do słupków).

 

3 komentarze

 1. Tomasz pisze:

  Jaką trampolinę kupić? – bezpieczną bo dzieci wariują na trampolinie. Muszą być siatki i zakryte sprężyny.

  1. TESTER pisze:

   Na pewno trampolina musi być bezpieczna. Dziękuję za komentarz

 2. Lechu pisze:

  Trampolina jest super zabawą dla dzieci. Warto kupić żeby dzieciaki nie siedziały w domu, niech się ruszają na zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *