Jaką deskę snowboardową kupić? Jaki snowboard wybrać?

Jaki snowboard kupić? Konkretnie jaką deskę snowboardową wybrać? – to pytanie, widzę, że spędza Ci sen z powiek i szukasz odpowiedzi we wszechwiedzącym internecie. Oczywiście znajdziesz tutaj poradę dotyczącą wyboru Twojej, zapewne pierwszej, deski snowboardowej.

Pierwszą z rozpatrywanych opcji jest cecha dotycząca rodzaju deski ze względu na sposób jej wykorzystywania. Wyróżnić możemy tutaj deski snowboardowe typu freestyle – do różnego rodzaju ewolucji i skoków – do tego typu jazdy bardziej nadają się deski krótsze tj. takie których długość pomieści się pomiędzy twoim obojczykiem a podbródkiem. Deska snowboardowa tego typu raczej nie będzie właściwą dla początkującego snowboardzisty, lubi wpadać w nadsterowność tzn. mocno reaguje na ruchy twojego ciała, poza tym deski tego typu są raczej twarde i to także jest przeszkodą dla początkującego.

Kolejną wersją deski snowboardowej, która jest bliżej twierdzącej odpowiedzi na pytanie jaki snowboard kupić dla początkującego snowboardzisty, jest deska freeride – nadaje się ona do jazdy bo trasach nieuczęszczanych – tj. charakteryzujących się nieubitym śniegiem. Deska taka powinna być długa – aby nie była nadsterowna oraz nie zapadała się w śniegu. Deska freeride powinna mieć długość między nosem a czołem tj. średnio 5 cm więcej od desek uniwersalnych.

Deski snowboardowe do szybkiej jazdy to sprzęt typu alpine lub niekiedy boardercross – to najdłuższe z desek – ich długośc musi przekraczać granicę wyznaczoną przez nasze czoło. Deski te są twarde i nie nadają się dla początkujących.

Najlepszym rozwiązaniem dla początkującego snowboardzisty jest deska uniwersalna typu allmountain (każdagóra)  której długość zawiera się między podbródkiem a brwiami. Deska snowboardowa allmountain jest najlepszą deską do nauki jazdy na snowboardzie dzięki swojej stabilności oraz możliwością. Dzięki takiej desce można spróbować każdego ze stylów jazdy, dopiero później decydując który chcemy rozwinąć i zakupić specjalistycznie skierowaną deskę.

Inną ważną cechą charakteryzującą deski snowboardowe jest wykonanie ich rdzenia – tj. są deski z rdzeniem piankowym oraz drewnianym. Piankowe deski są tańsze, sprzedawane w sklepach niespecjalistycznych aby obniżyć cenę deski i zachęcić nieznających się na rzeczy nabywców zwanych przez sprzedawców desek piankowych “zapaleńcami”. Deska z rdzeniem drewnianym jest wytrzymalsza, lepiej reaguje na nasze gesty, deska piankowa niestety czasami jest dość nieprzewidywalna i nie polecam jej ani początkującym ani zaawansowanym – no chyba, że dzieciom na zabawkę.

Do jazdy na snowboardzie oprócz deski niezbędne są także mocowania na buty oraz same buty snowboardowe. Nie należy jeździć w zwykłych zimowych butach – pomimo tego, że da radę je zapiąć do mocowań to nie chronią one w odpowiedni sposób naszych dolnych kończyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *