Jaki aparat wodoszczelny (wodoodporny) kupić? Pentax Optio WG1 – GPS.

Podczas urlopu – niekoniecznie latem, możemy wykorzystać niecodzienny sprzęt jakim jest wodoszczelny  aparat fotograficzny. Niektórzy pomyślą o wodoodpornym aparacie fotograficznym – jednak taki produkt jest odporny jedynie na zachlapanie czy też opłukanie.

Dziś na rynku mamy wielkie możliwości wyboru aparatów fotograficznych cechujących się między innymi wodoszczelnością. Jeśli masz zamiar taki kupić to warto zwrócić uwagę na niektóre jego cechy charakterystyczne – specyfikację oraz dodatkowe właściwości.

Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem i zamierzasz robić zdjęcia głównie pod wodą to wystarczającym rozwiązaniem będzie aparat Kodak c123 – jest to produkt wodoodporny w cenie ok. 190 zł. Szczegółów o nim dowiesz się klikając w podlinkowaną wyżej nazwę.

Dla osób, które chciałby kupić aparat bardziej uniwersalny – nadający się zarówno do zdjęć podwodnych jak i nawodnych – rynek ma do zaoferowania całą gamę produktów przeróżnych producentów. Jako wzorcowy (choć nie wzorowy) weźmy aparat Pentaxa. Funkcje dodatkowe, jakie oferuje ten aparat, mogą nakierować Cię na poszukiwania swojego wymarzonego modelu (być może wybierzesz właśnie ten). Aparat Pentax Optio WG1-GPS to urządzenie, które różni się od niskobudżetowych produktów (np. Kodaka) jakością wykonania i funkcjonalnością. Pentax Optio zanurkuje z nami na głębokość aż 10 m (Kodak na 3m), jest także wstrząsoodporny i wytrzyma upadek z wysokości ok półtora metra (z ręki) o płyłoodporności nie ma co pisać bo jeśli jest wodoodporny to także i pyłoszczelny. Pentax znosi też tenperaturę ujemną oraz nacisk 100 kg – czyli już żadna plażowiczka (nawet słusznych rozmiarów) nie uszkodzi go przypadkowo siadając na wasz sprzęt. Matryca 14 MP (Kodak 12,5) – jednak megapiksele już od 6 wzwyż nie są dla przeciętnego użytkownika takie istotne – ty taki bardziej “chłyt” marketingowy, zoom optyczny 5x (Kodak miał zoom jedynie cyfrowy – który w zasadzie nie jest do niczego potrzebny). Najciekawszą funkcją – i za którą wiele się płaci w droższych, nowoczesnych aparatach cyfrowych – jest wyposażenie go we wbudowany moduł GPS. GPS rejestruje miejsce wykonania zdjęcia – zapisuje w pamięci aparatu razem z konkretnym zdjęciem dane geograficzne (szerokość i długość) jego wykonania. Jest to bardzo przydatna funkcja – bo razem ze standardowymi danymi (m.in. EXIF), zapisywanymi przez wszystkie aparaty cyfrowe czyli godziną i datą wykonania mamy także miejsce w którym złapaliśmy tą (bezcenną – bo nikt nam jej już nie zwróci za żadne pieniądze) chwilę z naszego życia.

Jednak za Pentaxa Optio WG1 – GPS  i podobnej klasy aparaty musimy dać ok. 1000 zł – to oczywiście więcej niż cena Kodaka c123. Dużo zależy też od miejsca, gdzie nabędziemy nasz produkt. W ofertach internetowych oczywiście będzie tańszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *