Co to jest test ciążowy? Jak robi się test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy?

Zastanawiasz się czy jesteś w ciąży? Zrób test ciążowy. Co to jest test ciążowy? Jak robi się test ciążowy? Kiedy robić test ciążowy?

Testy ciążowe wykrywają w moczu obecność hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa), która pojawia się na początku ciąży i wzrasta a po 2-3 miesiącu ciąży poziom hCG zaczyna spadać.

Na rynku istnieją różne testy ciążowe (płytkowy, paskowy, flamastrowy, strumieniowy) o różnej czułości. Wadą domowych testów ciążowych jest to, iż mogą one dać wynik negatywny mimo że możesz być w ciąży.

Kiedy zrobić test ciążowy? Po jakim czasie działa test ciążowy?

Test ciążowy powinno się robić nie wcześniej niż w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, jeśli test wyszedł negatywny a podejrzewasz że jesteś w ciąży, powtórz test po kilku dniach. Jeśli zaczekasz ze zrobieniem testu tydzień czy dwa to wynik będzie dokładniejszy. U jednej kobiety test wykryje ciąże już po tygodniu od zapłodnienia a u innej dopiero po trzech tygodniach. Nie mamy na to wpływu gdyż jest to zależne od ilości wydzielanego hormonu.

Próbkę moczu najlepiej pobrać rano, gdyż po nocy jest większe stężenie hormonu. Przed zrobieniem testu uważnie przeczytaj ulotkę i postępuj zgodnie z zaleceniami. Nie używaj ponownie raz użytego testu. Jeśli test ciążowy wyszedł pozytywny umów się jak najszybciej do ginekologa (położnika).

Jeśli nie brałaś do tej pory kwasu foliowego, zacznij go brać, nie pal papierosów, nie pij alkoholu itp. Pamiętaj, test ciążowy nie zastąpi badania lekarskiego.

Cena testów ciążowych w aptekach i sieciach handlowych (np Rossman czy tesco) kształtuje się na poziomie 7 -15 zł.

Przykładowe testy ciążowe i orientacyjne ceny testów:

 • BOBO test ciążowy strumieniowy ok. 19 zł
 • KOMFORT test ciążowy płytkowy ok. 12 zł
 • PINK test ciążowy płytkowy ok. 15 zł
 • PINK MIDSTREAM test ciążowy strumieniowy ok. 18 zł
 • QUIXX test ciążowy płytkowy ok. 15 zł
 • AMIL test ciążowy strumieniowy ok. 19 zł
 • MAMATEST test ciążowy płytkowy ok. 12 zł
 • ACON ULTRACZUŁY test ciążowy paskowy ok. 9 zł
 • JULIA test ciążowy paskowy ok. 8 zł

Jeden komentarz

 1. Irena pisze:

  Test ciążowy nie można zrobić za szybko bo wyjdzie negatywny a możesz być w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *