Jak odblokować kartę SD SDHC? Jak usunąć zabezpieczenie zapisu karty SD SDHC bez przełącznika lock?

testerZdarza się, że w naszej karcie SD SDHC bądź w adapterze do kart microSD, wyłamie się przełącznik LOCK do blokowania zapisu i wszelkich innych operacji  na karcie. Warto wiedzieć w jaki sposób karta jest zabezpieczana przed nadpisaniem. W przypadku awarii taka wiedza pomoże nam łatwo rozwiązać problem i usunąć usterkę karty bądź adaptera micro SD SDHC.

 

 adapter SD SDHC i karta micro SD SDHC

Adapter do karty SD SDHC zbudowany jest wewnątrz w bardzo prosty sposób – jest po prostu przedłużeniem wychodzącym z karty mikro sd sdhc styków. Adapter karty jest potrzebny, gdy chcemy kartę mikro wykorzystać np. w aparacie fotograficznym – tam w większości przypadków jest gniasdo standardowych rozmiarów kart SD SDHC. Także czytniki np. w laptopie lub netbooku są przystosowane do odczytu normalnej wielkości kart SD SDHC.

Adapter SD SDHC w włożoną kartą i wyłamanym już przełącznikiem LOCK.

Adapter wewnątrz bez karty mikro SD SDHC

Blokowanie zapisu na karcie SD SDHC lub adapterze kart mikro polega na zmianie położenia malutkiego przełącznika w pozycję LOCK – jak widać po zdjęciu rozłożonego adaptere kart mikro – przełączenie nie ma wpływu na odcinanie lub zwieranie styków na karcie. Przełączenie przełącznika LOCK nie wywołuje efektu elektrycznego – jest to system blokady mechanicznej.

To komputer czy też inny czytnik np. aparat fotograficzny sprawdza położenie tego przełącznika LOCK to działanie jest analogiczne do kontrolowania obecności ząbka w magnetowidzie VHS – gdzie wyłamanie elementu na kasecie blokowało możliwość nadpisania materiału video na kasecie.

Reparacja wyłamanego przełącznika wymaga więc wstawienia w jego miejsce elementu, który będzie stanowił opór dla czujnika w czytniku – może to być np. kawałek aluminiowej folii złożony tak, aby rozmiarem przypominał przełącznik przyklejony np. taśmą samoprzylepną tak jak na zdjęciu poniżej.

Przód adaptera SD SDHC po amatorskiej naprawie przełącznika LOCK

Tył karty SD SDHC  po amatorskiej naprawie przełącznika LOCK

Reparacje tego typu to oczywiście amatorskie niepełne naprawy – nie mamy możliwości blokowania zapisu w szybki sposób – ale kto z tego korzysta?

Jeśli Twój problem z kartą jest innego rodzaju – elektroniczny, nie związany z wyłamanym ząbkiem zabezpieczającym, to narzędziem właściwym, nadającym się do formatowania pamięci przenośnych oraz kart pamięci jest program “HPUSBDisk”. Program ten radzi sobie z formatowaniem często niedostępnej nawet z poziomu eksploratora pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *