Tuner satelitarny Ferguson Ariva 100 E

Jeśli zastanawiacie się jaki tuner satelitarny – dekoder hd kupić to przeczytajcie poniższy tekst traktujący o dekoderze hd Ferguson Ariva 100E. Jest to chyba najtańszy ( wśród dekoderów hd “wolnorynkowych” – nie związanych z żadnymi platformami ) dostępny na polskim rynku dekoder satelitarny oferujący odbiór kanałów hdtv ( tzn. high definition television ). Dekoder hd ma swojego brata jakim jest Ariva 200 oraz poprzednika Ariva 100.  Od Ariva 200 różni się interfejsem – wejściem na moduł (gniazdo CI), gniazdem dźwięku analogowego oraz optycznego, Ariva 100 ( poprzednik Arivy 100e ) posiada wyjścia jak Ariva 200 lecz bez kieszeni CI. Nie mylcie Państwo Arivy Fergusona z Avirą Linboxa (nie obrażajcie Linboxa)

Na początek wrażenie jakie zrobił na mnie wygląd – tuner przedstawia się naprawdę ładnie – front “lustrzany” dobrze spasowana obudowa no i ładny, wygodny pilot. Klapka zakrywająca wejście na karty kodowe kryje także wejście USB – co nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem – po włożeniu pamięci nie można zamknąć klapki – a z tego co wiem pendrive u większości użytkowników raczej jest włożony do dekodera cały czas ( za względu na timeshift ), o karcie splitera – jeśli ktoś używa – nawet nie piszę bo chyba we wszystkich tunerach z klapką przeszkadza – no chyba, że zastosujemy na tasiemce – łamaną. Klapkę można wyjąć z zawiasów – ja tak zrobiłem i tuner jest teraz bez klapki ).

Wygląd to jedna sprawa – natomiast ważniejsze jest wnętrze tunera. Ogólnie, bez zagłębiania się w elektronikę mogę powiedzieć, że dekoder ten nie jest dopracowany – możliwe, że jego oprogramowania jest niedopracowane. Wciąż wychodzące poprawki software ze strony Fergusona –  producenta arivy nie na wiele się zdają. Dekoder jest za wolny, menu chodzi z opóźnieniem – prawdopodobnie za slaby procesor na ten sprzęt jest wmontowany. Producent chwali się, że sprzęt obsługuje timeshift i PVR (czyli nagrywa jak magnetowid tyle że na zewnętrzne źródło – np pendrive) ale taka obsługa jest niezbyt funkcjonalna – sprzęt oczywiście nagra audycję ale jeśli chcemy np. przewinąć to reagujące z opóźnieniem menu nie pozwala nam precyzyjnie wycelować w odpowiedni moment programu. Jeśli próbujemy cofnąć oglądając na żywo audycję (skorzystać z funkcji timeshift) to bardzo często się zdarza reset dekodera i utrata nagrania (pomimo zastosowania odpowiednio szybkiego napędu usb – zalecanego przez fergusona 9 mbps).  Nagrane audycje w trybie pvr hd zajmują dużo miejsca – nawet jeśli nagrywamy jedynie program w standardowej rozdzielczość SD to dekoder nagrywa w systemie TS (czyli program, dźwięk, nazwę, teletekst itd..) – nawet pomimo ustawienia nagrania na PS to nagrywanie w systemie bez dodatków jest możliwe jedynie na audycjach FTA (niekodowanych – Free To Air).  Korzystanie z funkcji nagrywających jest na bardzo niskim poziomie – mam porównanie do Linboxa – gdzie nagrywanie audycji to była istna bajka – cofał bez zawieszeń, reagował natychmiast na pilota – i to na dużo wolniejszej pamięci usb). Ferguson w tym względzie mógłby sie nauczyć dużo od Linboxa (pomijając faktyczne miejsce produkcji tych urządzeń). Oprogramowanie od numeru 2.14 rozwiązuje ten problem – resety tunera nie występują, funkcja timeshift i PVR działa prawidłowo.

Na temat tego dekodera dużo można też znaleźć na stronach poświęconych tematyce satelitarnej (istnieją specjalistyczne fora) gdzie użytkownicy sami po części – bazując na oryginale – rozwijają oprogramowania. Niestety – oprogramowanie wykonane przez sympatyków arivy działa czasami jeszcze gorzej (co nie jest w żadnym wypadku regułą w innych dekoderach).

Dekodera nie podłączysz do zewnętrznych głośników kina domowego, które nie mają wbudowanego gniazda in coaxial (cyfrowego dźwięku) – dekoder ten nie oferuje – tak jak jego droższy brat – dźwięku analogowego (jedynie przez euro – scart leci analogowo).

Dekoder HDTV Ferguson Ariva 100 E polecam dla osób pragnących mieć satelitarną  telewizję HD w domu – natomiast jeśli chcielibyście dysponować także dodatkowymi bardzo wygodnymi (teraz bez nich się praktycznie nie mogę obejść) funkcjami nagrywającymi to zalecam uaktualnienie softu tunera do wersji 2.14B2 lub wyższej albo zakup innego tunera PVR Ready lub z twardym dyskiem mającym możliwości także w zakresie obsługi timeshift.

Na zdjęciu widać wady tego ślicznego fortepianowego panelu przedniego w dekoderze Ariva. – klapka nie mieści pamięci – wtyk usb powinien być z tyłu (są w sieci metody przeróbki usb na tył tunera), widać ślicznie paluchy odbite po macaniu dekodera także dla policji nie byłoby problemu ze zdjęciem odcisków gdyby np. włamywacz oglądał telewizję w naszym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *